Bebek Bakımı (Yeni Doğan Bebeğin Göbek Bakımı)Yeni doğan bebeklerin vücutlarında bilirubin’in parçalanamamasına bağlı olarak sarı bir renk oluşur. Bu tür sarılık gözün sclera dediğimiz beyaz kısmında daha iyi ve net görünür. Pek çok yeni doğanda fizyolojik sarılık denilen sarılık gerçekleşir ve bu tür sarılık ciddi problem yaratmaz. Bu tür sarılığın belirginleşmesi yeni doğan bebeğin karaciğerinin tam olgunlaşmamış olmasına bağlıdır.

Yenidoğanda sarılık nedenleri şu 5 kategoride sıralanabilir:

  • Fizyolojik sarılık (normal sanlık): Yukarıda açıklanan bu sarılık türü hiç sorun yaratmaz.
  • Anne sütünün yetersizliğine bağlı sarılık: Anne sütü gelmiyorsa sıvı eksikliğine bağlı olarak sarılık oluşabilir.
  • Anne sütüne bağlı olan sarılık: Bazı bebeklerde anne sütünün kendisi sarılık yapıcı etkiye neden olabilir.
  • Kan uyuşmazlığına bağlı sarılık: Bu hafif ya da ağır olabilir. Eskiden Rh gruplarının uyuşmazlığına bağlı sarılık görülmekteydi ve oldukça ağır seyrediyordu. Şimdi hamilelikte sıkı takip ve annede oluşan antikorları bloke etmek için uygulanan rhogam sayesinde bu tip kan uyuşmazlığı azalmıştır. En çok AB  0 uyuşmazlığı görülür: Bu, annenin o grubu, bebeğinse A, B veya AB grubu olduğu durumlarda oluşan bir uyuşmazlıktır.
  • Başka rahatsızlıklara bağlı sarılık: Nadir olmakla birlikte bazı metabolik hastalıklar, herediter sferositoz denen bir kan hastalığı ve glikoz 6 fosfat dehidrogenaz (g6PD) denen bir hastalık sarılığa neden olabilir.

Tedavisi

Önce nedeni belirlenmelidir. Fizyolojik sarılıkta tedavi gerekmeyecektir ya da hafif güneşe çıkma ya da bol bol emme yeterli olabilir. Anne sütünün eksikliğine bağlı sarılıkta bol bol emzirme, süt yetmiyorsa da takviye gerekebilir.
Anne sütüne bağlı sarılıkta eskiden anne sütünü kesip mama vermek önerilmekteydi, ancak günümüzde anne sütünü kesmeyi önermiyoruz. Bu bebeklerin sıkı takibi ve nadiren fototerapi gerekse de çoğu kez geçici ve tedavi gerektirmeyen bir durumdur. Kan uyuşmazlığına bağlı sarılık; sıkı takip ve bazen fototerapi, çok nadiren de kan değişimi gibi tedaviler gerektirebilir.
Fototerapi bir küvözde bebeğin güneşin yararlı ışınlarını almasıyla olur (bir nevi bebek salaryumu). Bu sırada vücut ısısı artacağından bol sıvıya ihtiyacı vardır (Bol bol emzirme ya da gerekiyorsa mama takviyesi ya da damardan sıvı). Zarar görmesin diye bebeğin gözleri kapatılır ve bez i de genital bölgeyi korur. Fototerapi ise tepeden ya da fototerapi battaniyesi gibi cihazlarla verilebilir.