Bebeğe dokunmak bebekle temas kurmak bebeğe temas etmek bebeğin dokunması bebek ve anne teması


Evdeki ilk birkaç gün içinde bebeği bir tulum içine sarıp sarmalamayın. Vücudunun bir yanını sıcak tutan bir battaniye ile sarıp, diğer yanını kendi çıplak teninize yaslayın (gömleğinizin düğmelerini açın ya da kazağınızı yukarı kaldırın, hatta daha da iyisi eviniz yeterince sıcaksa bir bikini üstü giyin).

Araştırmalar bebeği taşımanın ve doğrudan deri temasının prematüre bebeklerin büyümesine yardımcı olduğunu göstermiştir; aynı etki zamanında doğan bebekler için de geçerli olabilir. Bebeğinizin daima tam giyinmiş olması gerektiğini düşünmeyin. Tulumlar ve şapkalar dokunmanız için cildin çok az bir kısmını açıkta bırakır ve günümüzde çok az sayıda ev bunların giydirilmesini gerektirecek derecede soğuktur.

Bebeğiniz sizin çıplak teninizle temas ettiğinde vücut sıcaklığı sizin vücut sıcaklığınızla düzenlenir. Her fırsatta bebeğinizle deri teması kurmayı adet haline getirin. Bu, özellikle bebeğini emzirmeyen anneler için önemlidir. Bebeğinizi hangi yolla beslerseniz besleyin, beslenme sırasında serbest elinizle bebeğin her tarafını okşayın.

Dokunma ve okşama, gevşeme ve bağlanmayı kolaylaştıran oksitosin ve prolaktin salgılanmasına yol açar; bu maddeler beyindeki yolların düzgün işlemesini sağlayan miyelin üretiminde önemli rol oynar. Bebeğinizin güzel cildine-kadife gibi başına, ipeksi avuçları ve ayak tabanlarına, şeftaliye benzeyen sırtına ve kollarına, lastik gibi bacaklarına dokunmayı adet haline getirin. Sevgi dolu dokunuşunuz onun duygularınızı anlamasını sağlayacaktır ve göreceğimiz gibi bu tip bir sevgiyi hissetmek bebeğin beyin gelişimine yardımcı olur.