Yeni Doğan Bebeklerde Altıncı Hafta

ağırlığı, ağır


“Altı hafta dolduğunda artık ele gelir biri olup çıkmıştı; birkaç hafta öncesinin açgözlü, çığlık çığlığa ağlayan bebeğinden eser kalmamıştı. Her ikimize de ayrı ayrı tepkiler gösteriyordu. İlk gülücükleri ben altını değiştirirken tomurcuklandı. Açıkgöz Oya, kendisini sevmemiz için her şeyi yapıyordu. Her gereksinimi için size bağımlı bir bebeğiniz varsa, birçok şeyi çabucak öğreniyorsunuz

OYA ALTI HAFTALIK
Şimdi kollarını ve bacaklarını kontrol edebiliyor; havaya tekmeler, yumruklar atmaktan hoşlanıyor. Artık kıvrılmış yatmadığı gibi ellerini de yumruk yapmıyor. Yüzükoyun yatırıldığın da başını bir süre kaldırabiliyor. Eskisi kadar çok ağlamıyor. Uyku saatleri de düzene girmiş durumda. Günün belli bir süresini hoppalasına oturup annesini ve çevreyi izleyerek geçirmekten hoşlanıyor.

ALTINCI HAFTA KONTROLÜ

Altıncı hafta kontrolü bebeğinizin düzenli büyük kontrollerinin ilkidir. Hastanedeki ya da Ana Çocuk Sağlığı Merkezindeki doktor bebeğinizin gelişimini değerlendirecektir.

  1. Genel değerlendirme Doktor anneyle konuşarak bebekle ilgilibilgi alıyor. Daha sonra Oya’yı uyandırarak onunla konuşuyor, böylece bebeğin yüzündeki tepkiyi değerlendiriyor. Bebeğin kişilik gelişiminin bir göstergesi olan gülümseme önemlidir.Doktor, Oya’nın gözleri önünden bir oyuncak geçirerek görmesini ve nesneyi izleyişini de değerlendiriyor. Oyuncağı iki gözüyle izlemesi bebekte şaşılık olmadığını, görmesinin iyi olduğunu gösterir.
  2. Kolları , bacakları ve kasları Doktor bebeği soyarak kaslarının gücünü, kollarının ve bacaklarının hareketlerini değerlendirir.
  3. Başını tutabilmesi Doktor Oyayı kaldırarak başını desteksiz tutup tutmadığına bakar.Onu kollarından tutup oturur duruma getirerek izler.
  4. Yakalama refleksi Yeni doğmuş bebek , avcuna dokunan parmağı bir refleksle kavrar ve sıkıca tutar.Altı hafta sonunda bu doğum refleksinin kaybolmaya başlaması normaldir.
  5. Baş çevresi Normal gelişiminin izlenmesi için Oyanın baş çevresi ölçülüyor.Saptanan değer 38cm.
  6. Kalp atışları Doktor stetoskopla Oyanın kalbini dinliyor.İlk yıl bebeklerin kalbi dakikada 120 dolayında atar.
  7. İç organları Doktor karnını muayene ederek Oyanın karaciğerinin dalağının ve midesinin gelişimini , büyüklüğünü, biçimini inceler.
  8. Kalça eklemleri Kalça çıkığı olasılığı hala gündemde…Doktor Oyanın bacaklarını hareket ettirirken parmaklarıyla da eklemlerini kontrol eder.
  9. Ağırlığı Oya şimdiye dek her hafta tartılıyordu.Bundan sonra ise kontrolden kontrole tartılarak yeterli kilo alıp almadığına bakılacak.Normal kilo alması onun sağlıklı olduğunu gösterir.Bu artışın kaydedildiği izleme kartı  yıllar boyunca önemli bir gelişim belgesi olarak kullanılacak.