Bebek refleksleri yenidoğan refleksleri yeni doğanlarda refleksler yeni doğan bebek refleksleri


Bebeğiniz doğduğunda yapabildiklerinin çoğu reflekslerden ibarettir. Bebekler belirli uyaran tiplerine belirli tepkiler vermek üzere programlanmıştır. Bebeğinizin yanağına dokunduğunuzda ağzını açıp dokunduğunuz tarafa doğru emmeye başlar. Çok hızlı hareket ettirdiğinizde kollarını uzatarak düşmeye karşı korunur. Parmağınızı eline verdiğinizde sıkı sıkı tutar. İlk altı ay içinde bu reflekslerden bazıları kaybolacak, bunların yerine aynı şeyleri istemli olarak yapmayı öğrenecektir.

Yeni doğan bebek aynı zamanda nefesini tutup su altında yüzmek gibi hayret verici şeyler de yapabilmektedir. Ancak bu refleks kaybolduktan sonra, aynı şeyi istemli olarak yapabilmeyi yıllar sonra öğrenebilecektir.

Bebeğinizi düz bir zemin üzerinde ayakta tutarsanız adım atma hareketleri yaptığını göreceksiniz. Bu refleks de yok olacak, ancak çocuk daha sonra istemli olarak adım atmayı öğrenecektir. İnsanlar gibi daha zeki, daha iyi uyum sağlayan hayvanlar reflekslere daha az, öğrenilmiş becerilere daha çok bağımlıdır. Öğrendiğimiz becerilerse içinde yaşadığımız çevreye özgül olarak uyarlanabilir.