Tuvalet eğitimi kolay görünür ama bazen içinden çıkılamaz hale gelebilir. Desteğiniz, ilginiz ve en önemlisi sabrınız onun bu önemli evreyi de başarıyla atlatması için çok önemli! İşte bu açıdan anne ve babanın hazır olması büyük iş düşüyor.

Çocuğunuzun fizyolojik gelişimi ile birlikte yeni bir şeyleri becerebildiğini görmek büyük bir mutluluk! İlk dişini çıkarması ile eline verdiğiniz ekmeği kemirmesi, emeklemeye başlamasıyla evde peşiniz sıra gelmesi … İki yaşına doğru mesane kontrolüyle birlikte, bu becerilerinin arasına önemli bir yeniliği daha ekler; tuvaletini yapma ya da yapmamayı kontrol etme. Bu becerinin kazanılmaya başlanması hem size hem çocuğunuza çok güzel avantajlar kazandırır. Altını daha zahmetsizce temizleyecek olmaktan, bez masrafından kurtulmaya kadar önemli avantajlardır bunlar. Ya çocuk için? Çocuğunuz artık bedenine hükmedebileceğini görmüş, davranışlarını kontrol altına alacak bir fırsatı denemenin haklı sevincini yaşamaya başlamıştır. Ama bazen yanlış tutumlar ve sabırsızlık yüzünden her iki taraf için sevindirici olan bu gelişme bir anda içinden çıkılamaz ve üzüntü kaynağı bir duruma dönüşebilir. Aileler aceleci, çocuk yeni edindiği beceriyi, alışkanlık haline getirmede ağır davranır. Tuvalet terbiyesinin sorunsuz çözülebilmesi için bazı önemli noktaları gözden kaçırmamak gerek. Pedagog Bahar Alataş’ın verdiği bu önerileri anne ve babaların dikkatle okumasında fayda var.

Duygusal ihtiyaçlarının farkına varmak,

İki yaşlarına doğru çocuklar daha öncesine oranla daha inatçı olurlar. Sizin fikirlerinizi kabul etmekten çok reddetmeye meyilli görünürler. ‘Artık ona sözümü geçiremiyorum’ en çok yakınılan konudur. Ve bu dönem, tam da tuvalet eğitiminin verileceği dönemdir. Evet hakikaten artık ona söz geçirmek zordur. Ama onun bu tepkileri isyankarlık, yaramazlıktan çok, bağımsız oluşunun verdiği sizin her dediğinizi yapmadığında neler olacağını keşfetme isteğidir. Bu durumda kaygıya kapılabilirsiniz, canınız sıkılabilir ama bu onun gelişmekte olan kişiliğinin olumlu bir göstergesidir. Bu yüzden bu duruma sevinmeli, sakin kalmayı başarmalısınız. Örneğin; tuvalet ihtiyacı için oturağa oturmasını öğretebilirsiniz ama bunu yapması için zorlamak sağlıklı bir çözüm değildir. Siz bunun için hazır olabilirsiniz ama o henüz hazır olmayabilir. Ve zorlamak çocuk için duygusal anlamda yıpratıcı bir durumdur. Siz sakin ve kararlı olursanız, bu dönemi atlatmak çok daha kolay olabilir.