Tuvalet Eğitimine Hazır Olun
Her çocuk farklı hızda büyür ve size tuvalet eğitiminin ne zaman başlayacağının işaretini verir. Çocuklar genellikle 2 ile 4 yaşları arasında tuvaletlerinin geldiğini söylemeye başlarlar.

Çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını anlayın

Çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığına dair bazı işaretler vardır, işte bunlardan bazıları:

Saatlerce bezini ıslatmaz, kuru kalır (Bu boşaltım kaslarının geliştiğinin işaretidir).
Basit hareketlerle kendi pantolonunu kaldırıp indirebilir.
Hareketleriyle tuvaletinin geldiğini belli eder.
Kaka, çiş gibi kelimeleri kullanır ve yine tuvaletinin geldiğini belli edecek hareketler yapar.
Anne ve babasının tuvalet alışkanlıklarına ilgi duyduğunu gösterir.

Tuvalet eğitimine başlıyoruz

Hazır olduğunuz zaman, bir oturağa / lazımlığa ve alıştırma külotuna ihtiyacınız olacak. Çocuğunuzun hoşuna gidebilecek renklerde ve desenlerde farklı oturaklar bulmanız mümkün. Oturaklarda aramanız gereken ilk özellik rahat oturulabilir olması ve altında tuvalete dökebilmek için çıkabilen bir kovası olmasıdır. Çocuğunuz oturakta tuvaletini yapmaya başlayınca ona uygun boyutlarda bir klozet oturağı alabilirsiniz.

Tuvalet eğitiminiz başarılı gidiyorsa çocuğunuza alıştırma külotu almanın tam zamanıdır. Bu pantolonları çocuğunuzun giyip çıkartması çok kolaydır. Bu pantolonlar ıslaklığı emer ve yolculuk ve günlük kullanım için uygundur. Alıştırma külotları tuvalet eğitimine de yardımcı olur, çünkü pantolondaki ıslaklık çocuğu rahatsız eder ve tuvalete gitmek istemesine neden olur.

Tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gereken hususlar

Tuvalet eğitimi zorunlu bir eğitimdir. İlk kez anne baba olan ebeveynler için tavsiyemiz, sabırlı olmaları ve her şeyin zamanla yerli yerine oturacağını bilmeleridir. İşte size birkaç ipucu daha: