4 ay, 4 aylık bebek


Bebek gelişiminde 4.ay
Bu ay bebeğin sizi nasıl seyrettiğine dikkat edin. Sizin yüzünüzü, gözlerinizi ve yüz ifadenizi seyrederek bebeğimizin sürekli dünyayı keşfettiğinin ve bir şeyler öğrendiğinin farkında mısınız? Bir oyuncağa her vuruşunda veya bir çıngırağı her sallamasında yeni sinir bağlantıları oluştuğunu ve çok çabuk öğrendiğini asla unutmayın. İleride bir gün futbol topuna vurduğunda, bir piyanonun tuşlarına dokunduğunda veya bir aritmetik problemi çözdüğünde ona yine aynı sinir bağlantıları yardımcı olacaktır.
Bebeğinizi seyrederek kendi başına ne tür faaliyetlerin dikkatini çektiğine dikkat edin. Eğer bebek uzanıp oyuncaklara vurursa, onunla birlikte uzanıp ne yaptığı hakkında konuşun. Çocuğunuzun ne yapmak istediğini herkesten çok siz bilirsiniz. Onun doğal ilgilerini destekleyerek tek bir fert olarak gelişimine saygı göstermelisiniz.

Masaj

Dokunmak bebeğin erken beyin gelişimini ve sizinle olan iletişiminizi kuvvetlendiren güçlü bir yöntemdir. Üzgün olduğunda bebeğinizi okşamak ve uykuya dalarken başına dokunmak onun gelişimi için önemli hormonları ortaya çıkarır.

Araştırmalara göre belli aralıklarla masaj yapılan bebekler daha hızlı kilo almakta ve daha derin uyuyabilmektedir. Stres hormonu olan kortizol, bakıcıları tarafından düzenli masaj yapılan bebeklerde daha az üretilmektedir. Masajı bebeğin günlük bakımının bir parçası yaparsanız, ileride büyüdüğünde, uzun bir günün sonunda sizin yorgun omuzlarınıza masaj yaptığını görerek sevinebilirsiniz.

Yuvarlanma

Bu sıralar bazı bebekler yuvarlanarak sırt üstü dönmeye başlayabilirler. Tüm gelişim aşamalarında olduğu gibi yuvarlanmanın zamanında da değişiklik gözlenebilirir. Bazı araştırmalar bebeklerin uykuya dalmak için sırtlarına basınç uygulamak için göstermektedir. Yine de, kas gelişimi için bebekleri kısa süre karınları üzerine yatırmakta fayda olduğunu hatırlatmak isterim.