Prematüre beslenmesi prematüre bebeklerde beslenme prematüre bebekler nasıl beslenmeli prematüre bebek beslenmesi prematüre bebek destekleyici beslenme


Prematüre bebeklerin beslenmesi, henüz kendisi de tam gelişimini tamamlamamış bir bilimdir; beklenen tarihten önce dünyaya gelen bebelerin besinsel ihtiyaçları hakkında hala öğrenecek çok şey vardır. Ancak geçen her yılla birlikte,yeni doğan uzmanları ya da yeni doğan bakım servisi hemşirelerince, henüz hiila rahim içinde alıyor olmaları gereken besinlerin, rahim dışında verilmesi gereken bebekleri besleme yöntemleri geliştirilip mükemmelleştirilmeye çalışıldıkça,bu konudaki bilgiler ve tahminler artmaktadır.

Bilinenler içinde, hala açıklığa kavuşmamış noktalardan biri ve tablonun kalanını ilgilendiren kritik bir nokta mahire bir bebeğin, haftalık kilo alışının ne kadar olması gerektiğidir. Kilo alımım etkileyen birçok değişken vardır, bunların arasında doğum ölçüleri, kalıtsal faktörler(örneğin, Asyalı kadınların bebekleri, Kuzey orijinli kadınlara göre daha küçük olabilir ve daha yavaş bir gelişim gösterebilir), atmosferik faktörler(deniz seviyesinden yüksek bölgelerde gelişme, deniz seviyesindekine göre daha yavaştır)ve sağlık durumu, bunlar arasında sayılabilir.

Günümüzde bazı uzmanlar, prematüre bebeklerin büyüme gelişme potansiyellerinin, geçmişte muhtemelen yetersiz uygulanan beslenme sonucu yetersiz kilo alımı olması ve bu kilo alımınınprematüre bebeklerde normal kilo alımıolarak kabul görmesi nedeniyle, olması gerekendendaha düşük olarak tanımlanmış olduğunainanmaktadırlar.

Beslenme konusunda bilgilerin artışı, tartı alımlarında artışa yol açmış ve beklenen rakamlar yukarıya çekilmiştir. Eskiden, haftada 70-140 gramlık bir artış, prematüreler içinhedef tartı alımını oluşturmakta iken, şimdilerdebu rakam, 90-210 gram olarak önerilmektedir. Hedeflenen tartı alımı ne olursa olsun, prematüre bebeğin durumu stabilize olmadan bualımın başlaması sözkonusu değildir. Tıpkı tam gelişmiş bebeklerde olduğu gibi, prematüre bebeğinizinde tartı almaya başlamadan önce birmiktar kaybetmesi beklenebilen bir durumdur.