Prematüre prematüre bebek prematüre bebek bakımı prematüre bebek gelişimi


Şimdiye dek yalnızca kuvözün deliklerinden içeri ellerimi sokarak bebeğime dokunabildim. Eve geldiğinde onu nasıl kucağıma alabileceğimi bilemiyorum. Çok küçük ve kırılacakmış gibi görünüyor.

Bebeğiniz sonunda beklenen yolculuğunu yaparak eve geldiğinde narin ve kırılgan yerine gözünüze azimli ve dayanıklı görünecektir. Birçok prematüre bebek gibi hastanede kaldığı süre içinde bebeğiniz doğum kilosunun iki katına ulaşmış ve hastaneden çıkabilmesi için gerekli olan 2 veya 2.5 kilo sınırını aşmıştır. Bu yüzden siz de bebeğinizle ilgilenirken pek çok yenidoğan annesinden daha fazla zorlukla karşılaşmayacaksınızdır. Hatta hastanede kaldığınız süreiçinde bebeğinizin bakımıyla ilgilendiyseniz (bukonuda ısrar etmelisiniz) diğer annelere kıyasla önde sayılabilirsiniz.

Hiçbir şey kolay olmayacaktır ve bunun kolay olduğunu düşünen anne sayısı son derece azdır. Eğer başınızda bir hemşire veya yenidoğan uzmanı olmadan işleri nasıl halledeceğiniz konusunda endişeleriniz varsa, en ufak bir terslikle karşılaştığınızda hastaneye geri dönmekten çekinmeyin; hastanenin tam zamanlı bakıma ihtiyacı olan bebekleri erkenden eve göndermediğinden de emin olun. Bazı anneler, özellikle de bebeklerinde solunum monitörü veya oksijen maskesi varken eve gelenler, ilk haftalarda prematüre bebekler ve tıbbi bakımları konusunda tecrübeli bir bebek hemşiresi tutmayı tercih ederler. Tek başına baş etme konusunda endişeleriniz varsa bu seçeneği aklınızda bulundurun.