Bebek Bakımı (Yeni Doğan Bebek Bakımı ve Abhyanga)Dört mevsimin aynı günde bile görüldüğü ülkemizde; sabah güneşli bir gökyüzüne göre giyindiğimiz, öğleden sonra soğuk ve yağmurlu, hatta karlı bir hava ile şaşırdığımız çok olmuştur. Yazın sıcaktır, herkes açık renk tercih eder ve ince giyinir. Kışın ise soğuktan korunması gerektiği için, mutlak koruma önlemleri alınır. Fakat baharlar ve geçiş dönemlerinde, bu kurallar çok net uygulanamaz.

Ani ısı değişiklikleri, hastalıklara zemin hazırlar. Özellikler bağışıklıkları tam gelişmemiş bebek ve çocuklar daha savunmasızdır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Bıçkıcı’ya, bu geçişlerde bebek ve çocukların yakalanabileceği hastalıklar nelerdir ve çocukları nasıl korumak gerekir diye sorduk.

Mevsim geçişlerinde alerjik hastalıklar ve astım neden artar?,
Sonbaharda rüzgarların artması, ilkbaharda ise polenlerin her yere savrulması, alerjik bünyeli bebeklerde ve çocuklarda; astım, saman nezlesi, cilt lezyonları gibi klinik semptomların oluşmasına sebep olur. Bu dönemlerde koruyucu ilaçların kullanılması, rüzgarlı ve yeşil alanlarda, tozlu zeminlerde bulunmamaya özen gösterilmesi gerekir.

Grip ve grip aşısı çare olur mu?

Mevsim geçişlerinde, vücut direncinin düşmesiyle birlikte ortaya çıkan grip en sık karşılaşılan, çocuklarımızı okullarından ayıran salgınlar yapıp, bazen ülke çapında alarm verdirebilen virüslerle oluşan bir hastalıktır. Önlemler arasında koruma oranı en yüksek olan grip aşısı, 6 aylıktan büyük tüm çocuklara önerilmektedir. Bununla birlikte 6 aydan küçük bebek bakan kişilere, astım hastalarına ve kronik hastalığı olan çocuklara mutlaka yapılmalıdır.