24 Haftalık GebelikSizde olan değişimler
Sizde olan değişimler Genellikle kokusuz, sarı-beyaz renkli, normal vajinal akıntı artmıştır. Gebelikte vücudunuzun ağırlık merkezi sürekli olarak değişir ve bu yüzden bel kemikleri de buna uyum sağlamak için biraz zorlanırlar. Kamburunuzu çıkarmadan karnınızı rahatça taşıyabileceğiniz en iyi duruş pozisyonunu belirlemelisiniz.

Bel ağrısı çekiyorsanız daha önce 11. haftada bahsedilen önlemlere ek olarak almanız gereken önlemler şunlardır. Alçak topuklu ayakkabılar tercih edin. Yüksek topuklu ayakkabılar gibi hiç topuğu olmayan düz ayakkabılar da belinizin zorlanmasına neden olabilir. Günlük yürüyüşler yapmayı ihmal etmeyin. Oturduğunuzda dizlerinizin kalça seviyenizden yüksek olması için bir tabure kullanın.

Bebeğinizde olan değişimler
Baş – popo uzunlugu 21 cm, ağırlığı 650 gr kadardır. Sizin dokunuş ve sesinize tepki gösterir. Bebekte bağışıklık sisteminin temel elemanları olan beyaz kan hücreleri oluşmaya başlamıştır. Henüz hıçkırıklarını hissetmeseniz de silkinmelerini duyabilirsiniz. Hızlı göz hareketleri başlar. Oksijeni hala plasentadan almaktadır. Fakat ani bir doğum olduğunda akciğerler her ne kadar tamamiyle olmasa da oksijen alabilecek hale gelmiştir. Surfaktant gelişimi artmıştır. Vücudumuzun dengesini sağlayan iç kulak tamamen gelişmiştir. Gebelik boyunca amniotik sıvı içerisinde gelişen bebeğiniz, artık minyatür bir bebek görünümündedir ve anne karnında kendi pozisyonunu hissedebilir hale gelmiştir.