Çocuklarda ruhsal sağlık ailenin ruhsal sağlığı çocuğu nasıl etkiler ailedeki ruhsal durumun çocuğa etkileri ailedeki ruhsal hastalıkların çocuğa etkileri


Genel olarak, ruhsal bozukluğu olan ebeveynlere sahip çocuklar daha yüksek ruhsal bozukluk riskine sahiptirler. (Seifer ve Dickstein, 2000) Ruhsal bozukluğa sahip bir ebeveynin çocuğu olmak hem genetik yatkınlığı anne babadan devralmak hem de ruhsal bozukluğa bağlı olarak zaman zaman yetersiz ebeveynlik işlevi gösteren bir ebeveyn tarafından büyütülmek anlamına gelebilir.

Ruhsal hastalıklar kuşaktan kuşağa geçiş gösterebilmekte, aynı zamanda ebeveynin ruhsal hastalığı çocukta davranış sorunları, kötü akran ilişkileri ya da bilişsel bozukluklarla ilişkili olabilmektedir. (Seifer ve Dickstein, 2000) Sık görülen ve ebeveyn-bebek ilişkisini, dolayısıyla da bebeğin ruh sağlığını olumsuz etkileyebilecek psikiyatrik bozukluklar arasında depresyon, şizofreni, iki-uçlu bozukluk, kaygı bozuklukları, alkol/madde bağımlılığı, kişilik bozuklukları sayılabilir.