Boşanma sonrası çocuk boşanma sonrası çocuk psikolojisi ailesi boşanan çocuklarda psikolojisi ailesini kaybeden çocuk psikolojisi ailesi ölen çocuklarda psikoloji aileden ayrı kalan çocuklarda psikoloji aileden ayrı kalan çocuklarda ruh durumu


Anne ya da babanın ölümü ya da boşanma, iş nedeniyle ayrılma, hapse girme gibi nedenlerle ebeveynden ayrı kalma şeklinde yaşanabilecek ebeveyn kaybı özellikle gelişimsel olarak hassas bir dönemde olan çocuk için çok büyük bir stres kaynağıdır.

Çocuğun gelişimsel ya da duygusal sorunları bu durumun yaratacağı olumsuz etkiyi daha da artırabilir. Çocuğun bu gelişmeye uyum sağlamasını olumlu ya da olumsuz yönde etkileyecek pek çok faktör olabilir. Tüm çocuklarda belli bir ölçüde anne babasını kaybetme ya da anne babasının başına bir şey geleceği korkusu vardır. Böylelikle korumasız, güvensiz kalacaklarına dair kaygı taşırlar.

Yüksek düzeyde kaygıları ve takıntıları olan çocuklarda bu korkular daha belirgin olabilir. Bu korkularının gerçekleşmesi, yani ebeveynini kaybetmesi durumunda, bu kötü haberi en yakın hissettiği kişinin vermesi daha uygun olur. Çocuk böylelikle yalnız olduğu hissini daha az yaşayabilir. Eğer anneden ya da babadan ayrılık boşanma, hastalık, iş gibi nedenlerleyse, her iki ebeveynin bu haberi birlikte vermesi ve aile olmaya devam edeceklerini vurgulamaları yerinde olur.

Çocuğun hayatında belirgin değişiklikler olmamasına ya da değişiklikler kaçınılmazsa bunların aşama aşama yapılmasına özen gösterilmelidir. Çocuk sevgi ve ilgiyi kaybetmediğini bilmelidir. Tabii ki sevgi ve ilgiyi, “onun her isteğini yapmakla”, “onu aşırı ödüllendirmekle” karıştırmamak gerekir.