Bebeklerde gelişim sorunları bebeklerde genetik hastalıklar bebeklerde gelişim problemleri bebeklerde gelişimsel hastalıklar bebeklerde yapısal bozukluklar bebeklerde down sendromu bebeklerde otizm bebeklerde serebral palsi


Doğuştan gelen yapısal bozuklukları, genetik hastalıkları ya da belirgin gelişimsel sorunları olan bebekler ebeveynlerinin yakın ilgisine ve bakımına daha çok ihtiyaç duyarlar. Ancak fiziksel ve zihinsel sorunlar anne-bebek arasında güvenli bir bağlanma oluşumunu çoğu zaman güçleştirebilir. (Clements ve Barnett, 2002)

Örneğin serebral palsisi olan bir bebek ya da yarık dudağı olan bir çocuk yüz ifadeleriyle ya da sözcüklerle kendini ifade etmekte zorlanabilir ve ebeveynin onu doğru ve yeterli bir şekilde anlamasını güçleştirir.

Çalışmalarda otizm, epilepsi, Down sendromu, serebral palsi gibi bozuklukları olan çocuklarda güvensiz bağlanma oranları daha yüksek bulunmuştur. (Clements ve Barnett, 2002) Bu zorlukları yaşayan çocukların olası yetileri görmezden gelinebilir ve yeterli karşılık görmeyen ve yeterli şekilde uyarılmayan bu işlevler, kritik dönemlerinin ister istemez ihmal edilmesiyle zamanla körelebilir. Böylelikle zaten çeşitli zorluklar yaşayan çocuklar ellerindeki olanakları da kullanamaz hale gelebilirler.

Bu nedenle özellikle fiziksel bir hastalığı olan çocuğun güçlü ve sağlıklı yönlerinin dikkatle araştırılması ve erken yaşlardan itibaren geliştirilmesi bu çocuklar için hayati bir önem taşır.