Baba ve bebek babanın önemi çalışan babalara öneriler baba bebek ilişkisinin önemi babanın bebek için önemi


Gün içinde uzun süre çalışıyorum ve sıklıkla geç saatlere kadar işyerinde kalıyorum. Yeni doğan oğlumla daha uzun zaman geçirmek istiyorum fakat zamanım yok.

Zaman yaratmayı gerektirecek önemli bir iş varsa bu da yeni doğan bebeğinizdir. Bir ebeveyn bebek bakımı konusunda ne kadar harika olursa olsun iki ebeveyn bunu ikiye katlar. Babalarından yeterince ilgi gören erkek bebekler altı aylık olduklarında ilgi görmeyenlere kıyasla daha zeki ve mutludurlar. Bu nedenle oğlunuzla birlikte zaman geçirmediğinizde kaybeden tek kişi siz değilsiniz. (Küçük kız çocukları da babalarıyla yakın oldukları zaman ileride kendilerine güvenleri daha fazla olmaktadır.)

Bebeğinize daha çok zaman ayırın, bu hayatınızdaki diğer önemli etkinliklerden zaman çalmanız anlamına gelse bile. Düzenli olmak işe yarayabilir. Çalışma saatlerinizle bebeğinizin uyanık olduğu saatleri çakıştırmamaya gayret edin. Saat ona kadar işyerinde olmanız gerekmiyorsa sabahın erken saatlerini bebeğinizle geçirin; akşam sekizden önce eve gelemiyorsanız eşinizden bebeğinizi akşamüstü daha erken uyutmasını rica edin, böylece akşam uykusundan önce sizinle zaman geçirebilir (bu eşinizle başbaşa geçireceğiniz zamanı biraz azaltacaktır).

Eğer iş dışı uğraşlarınız (gece toplantıları veya hafta sonu sporu) bebeğinizle zaman geçirmenize engel oluyorsa bunları azaltın. Bebeğiniz biraz büyüdüğünde de bu organizasyonlar ve takımlar orada olacaktır ve bebeğinizin programı da daha düzenli hale gelecektir. Özellikle de bebeğiniz için fazla zaman bulamıyorsanız olan zamanınızın çoğunu bebeğinize ayırın. Kahvaltı masasında gazete okuma yın, akşam yemeğinden önce haberleri izlemek üzere televizyona yapışmayın ve cumartesi günleri öğlene kadar uyumayın. Bunun yerine kahvaltıda bebeğinizi kaşıkla besleyin, saat altıda ona banyo yaptırın ve cumartesi sabahları onu oyun parkına götürün.