pramatüre çocuklarda gelişim geriliği, prematüre bebeklerde gelişim geriliği


Ceyda Düvenci, erken doğum sonrası gelişen komplikasyonlardan dolayı gelişim geriliği problemi yaşayan kızı Melisa’nın tedavisi için Amerika’ya gidiyor.

Düvenci bir röportajında Melisa’nın hareket noktası etkilendiği için yürümekte güçlük çekiğini ve bu nedenle yoğun fizyoterapi gördüğünü söylemişti. Şimdi ise tedavinin devamı için Türkiye’de çok bilinmeyen”Anat Baniel” denilen bir fizyoterapi tekniğini uygulamak için Amerika’da 1,5 ay tedavi görecek.

Prematüre bebekler gelişimsel yönden risk altındalar

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yard. Doç. Dr.Meral Saraçel’ın prematüre bebeklerin gelişimsel yönden risk altında olduklarını belirttiyor.

Prematüre bebeklerin gelişimsel yönden risk altında olduğu her zaman hatırlanmalıdır. “Zayıf doğduğu için biraz geç yürüyebilir” gibi kanaatlere varılmadan önce mutlaka gelişimde bir gerilik olup olmadığı normallerle karşılaştırılmalıdır. Bu çocukların zamanında doğmuş olanlardan farklılıkları ilk altı yaşta gözlenebilmektedir. Gelişimsel yönden risk altında oldukları bilinen bu bebekler, erken ve sık izleme alınmalıdır. İzlemde standart tarama testleri tercih edilmeli, gelişimsel yaş kronolojik yaşa göre düzeltilerek o yaşın normalleri ile karşılaştırılmalıdır. Gelişme geriliği ortaya çıkmadan da, bu bebekler taburcu edilirken fiziksel ve zihinsel uyaranlardan zenginleştirilmiş bir ortam tarif edilmeli. Ayda bir yapılan kontrollerde kilo alma, retinopati (göz dibi gelişimi), işitme gibi özelliklerin yanı sıra mutlaka mental-motor gelişim basamakları da değerlendirilmelidir.

Gelişim geriliği nedir?

“Gelişim geriliği, “çocuğun gelişim basamaklarına göre beklediğimiz gelişimi zamanında tamamlayamaması ya da geç tamamlamasıdır” diyen Uzman Pedagog Nilçin Doyran Bengisu, çocuklarda gelişim geriliği dendiğinde aklımıza sadece fiziksel gelişim geriliğinin gelmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Aynı zamanda zihinsel, dil, motor, sosyal ve duygusal alanlarda da gelişim gerilikleri sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.