çalışan anne bebeğine nasıl davranmalı, çalışan anneler bebeklerine nasıl davranmalı


Aile Terapisti Serap Melek Çavuş Kılıç, çalışan anneleri ve bu durumun çocuğun üzerinde ne gibi etkileri olacağını anlattı…

Çalışan anne olmak ve bu durumun çocuğunuz üzerinde ne gibi etkileri olacağı en çok sorulan ve endişe duyulan konuların başında geliyor. Uzmanlara her gün o kadar çok soru geliyor ki; “İşe başladım, çocuğum benden uzaklaşır mı?”, “Bakıcıyla kalıyor, beni unutur mu?”, “Babasına düşkünleşti, beni eskisi gibi sevmiyor mu?”, “Çalıştığım için güvenli bağ zedelenir mi”… Endişeleriniz yersiz değil; güvenli bağ kurmak, bebeğinizin gelişiminde ve sizinle ilişkisinde son derece önemli.

Annenin çalışan anne olması gibi, bebeğinizin yaşamında ilk kez karşı karşıya kaldığı bir yaşam travması olabilir. Fakat unutmayın ki;

  • Kardeşinin olması,
  • Muhtelif hastalıklar,
  • Kısa süreli hastane maceraları,
  • Anne-babanın hastalık veya şehir dışı gibi nedenlerle kısa süreli ayrılıkları,
  • Askerlik veya görev nedeni ile bir veya birkaç seferlik uzun vadeli ayrılıklar,
  • Taşınmalar,
  • Okul değişiklikleri ve buna benzer “Günlük Yaşam Travması” adı verilen ve çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde başa çıkması beklenilen zorlantılar yaşam döngüsü içinde sıklıkla karşısına çıkacaktır.

Nasıl ki aşırı hijyenik ve aşırı koruyucu olmamanız, park ve bahçelerde, evde serbestçe doğayla iç içe olmasına izin vermeniz gerektiği konusunda hekimler tarafından uyarılıyor ve bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamak için onlara sınırlama getirirken kendimizi sınırlamamız gerektiği ifade ediliyorsa; aynı şekilde “Bebeğinizin Bilişsel-Duygusal Bağışıklık Sistemi” olarak ifade edilen ve onun günlük yaşam olaylarında karşısına çıkabilecek durumlarla başa çıkması için ona fırsat verilmelidir.