Bebeklerimizin çocukluğa geçişte oturmayı, yürümeyi ve konuşmayı öğreneceklerini biliyoruz. Bebeklere tuvalet eğitimi vereceğimizin farkındayız. Peki arka planda kalan ve bahsi geçmeyen diğer önemli gelişim özellikleri nelerdir biliyor muyuz? İşte büyüyen bebeğinizin göstereceği 7 gelişim basamağı.

2-4 aylık bebeğiniz 3 boyutlu görmeye başlarlar
Yenidoğan bebekler dünyaya iki boyutlu bakarlar ama 2-4 aylık bebekler dünyayı 3 boyutlu görürler. Bebeğinizin beynindeki serebral korteks bu dönemde gelişim gösterir ve bebeğinizin aldığı görüntüleri iki gözüne de yansıtır. Bebeklerinizin 3 boyutlu görmesi için 3D gözlüklere ihtiyacı da yoktur.

4-5 aylık bebeğiniz ilk kez kahkaha atar
Bebekler 6 haftadan itibaren gülümsemeye başlarlar. 4-5 aylık olan bir bebeğin gülümsemesi kahkahalara dönüşebilir. Bebeğinizin göstereceği reaksiyonlar bebeğinizin serebral korteks geliştikçe kendini belli edecektir. Bebeğiniz bu dönemde sizin mizacınızı öğrenir ve şakalarınıza güler.

5-8 aylık bebeğiniz kendi adını biliyor
Bebeğiniz ismini bir süre boyunca söyleyemeyecektir ama bu dönemde isminin ne olduğunu bilir ve ismini söyleyen kişiye dikkatle bakar. Çocuğunuz ergenlikte bunu yapmaya devam eder mi bilemiyoruz ama bol şanslar!

9-11 aylık bebeğiniz “anne” ve “baba” kelimelerini doğru kişiye söyler
İlk aylarda bebeğiniz “anne” ve “baba” kelimelerini kimi kast ettiğini bilmeden söyler ama 9-11 yaşına gelen bebek “anne” ve “baba” kelimelerini kullanırken kime hitap ettiğini öğrenir.

3-4 yaşındaki çocuğunuz “neden” diye sorar
Çocuğunuz 3-4 yaşlarına geldiğinde “neden” sorusunu o kadar çok duyacaksınız ki hatta bazen ona verecek bir cevabınız bile olmayacak. Çocuğunuzun ilk “neden” sorusuna cevap verseniz bile sonrasında yine birçok “neden” sorusuyla karşılaşmanız oldukça mümkündür. Bu durumda çocuğunuzun sorusuna soruyla karşılık verebilirsiniz, böylece çocuğunuz cevabı bulmaya çalışacaktır.