Boşanma boşanmanın çocuğa etkileri boşanmanın bebeğe etkileri


Boşanma gibi sarsıcı bir olayla karşılaşan bir çocuğun gelişiminde aksama olabilir, hatta duraksama bile görülebilir. Çocuk olayın gerçekleştiği sırada içinde bulunduğu gelişim evresinde takılabilir ya da önceden tamamlamış olduğu bir evreye geri dönebilir (gerileme).

Boşanmış bir ailenin bireyi olarak yaşamak çocuklara zarar veren bir durum değildir. Önemli olan anne ve babanın evliliklerinin sona ermesini nasıl karşıladıkları, boşanmadan sonra hayatlarını ve ilişkilerini nasıl sürdürdükleri ve çocuklarıyla ilgilenmeye devam etmeleridir.

Boşanma tek başına çocuğu kötü şekilde etkileyen bir faktör değildir. Çocukların olaylar karşısındaki dirençleri sınırlıdır ve eğer boşanma olayı sırasında düzensiz ev yaşantısı, ev içinde anne baba kavgası, okul değişikliği, arkadaş çevresinde değişiklik ve ihtiyaçlarının karşılanmasında aksama yaşanıyorsa bunu kaldıramazlar. Buna benzer stres olayları uzun süre devam ederse, en uyumlu çocuklar bile gelişim sorunları yaşayabilirler.

Boşanma ebeveynlerde olduğu gibi çocuklarda da birçok değişik duygusal tepkilere yol açacaktır. Bu duygularla başa çıkabilmek için çocukların bunları dışa vurması gerekir ve bunun için de tabii ki anne babanın yardımına ihtiyaçları vardır. Eğer çocuk bunları dışa yansıtmaz ve içine atarsa bunlar ileriki dönemlerde şekil değiştirecek ve depresyon, kaygı bozukluğu, ayrılık kaygısı, konsantrasyon eksikliği vs. olarak ortaya çıkabilecektir.

Bu yüzden ebeveynlerin -her ne kadar kendileri de benzer sorunlar yaşıyor olsalar da- çocuklarının sorunlarını dinlemeye hazır ve istekli olduklarını göstermeleri gerekir. Sıkça karşılaşılabilecek birtakım duygusal tepkiler: Korku, üzüntü, öfke, suçluluk, yalmzlık, gerileme, uyku sorunları, yemek yeme sorunları vb.