12 aylık bebeklerde biberon kullanımıBebeği emzirmek çocuk yetiştirmede çok önemli bir konudur. Anne sütüyle beslenme ve biberonla beslenme konularında birçok yanlış düşünce vardır ve maalesef başlangıçta bebeğinizi yalnız bu iki yöntemle besleyebilirsiniz. Anne sütü ve biberonla beslenme konularında birçok yanlış düşüncenin içine karmaşık duygular da eklenir. Anne babalar doğru şeyi yapmak isterler, ama doğru nedir?

Anne sütü ile beslenme anne ve baba için bir fedakarlık mı?
Anne sütü bebeğiniz için en iyi besindir. Bebeğinizin savunma sistemini güçlendiren proteinler ve vitaminler barındırır, böylece bebeğiniz daha sağlıklı ve güçlü şekilde büyüme şansına kavuşur. Fakat emzirme her zaman kolay değildir. Nadiren bir anne hiçbir acı ya da rahatsızlık duymadan bebeğini emzirebilir ya da nadiren bir bebek hiçbir sorun yaşamadan anne sütünü emmeye başlayabilir. Bebeğinizi emzirme, çaba ve fedakarlık gerektiren bir durumdur. Bebeği emzirme konusunda hem anne hem baba beraber karar vermek zorundadır. Evet, baba da yardımcı olmak zorundadır çünkü bebek anne sütünü emerken anne başka bir şey yapamaz. Baba telefona bakmalı, akşam yemeğini hazırlamalı, varsa diğer çocuklarla ilgilenmeli ve ne gerekiyorsa yapmalıdır. Emzirme hepsinden önemlidir.

Bebeğinizi doğru şekilde emzirmeye başlayabilmek için uygulayabileceğiniz birkaç tavsiye:
· Bebeğiniz doğar doğmaz emzirmeye çalışın.
· Bebeğiniz ile aynı odada uyuyun, böylece acıktığı zaman emzirebilirsiniz.
· Hastanedeki ebeye bebeğinizi emzirmek istediğinizi ve bebeğinize biberonla yiyecek vermemesini söyleyin (pediyatristiniz biberondaki besine ilave madde katmanızı söylemediyse).
· Hastane personelinden yardım alın, böylece bebeğinizi doğru şekilde emzirebilirsiniz. Birçok hastanede ebeler size bu konuda yardımcı olabilirler.
· Bebeğiniz 3 ya da 4 haftalık olana kadar biberon kullanmaktan kaçının (pediyatristiniz biberondaki besine ilave madde katmanızı söylemediyse).
· Bebeğiniz 3 ya da 4 haftalık olana kadar emzik kullanmaktan kaçının.
· Sigara içmeyin ve içinde kafein olan sıvılar tüketmeyin. · Yemek yiyin! Günde 2000 ila 2700 kalori alabilecek şekilde dengeli beslenin.
· Her gün bol miktarda su ve meyve suyu için. Kahveden ve alkolden uzak durun. Soda tüketimini azaltın.