Happy, Multiracial Family Playing Together Outside During Summer

Bebekle dolaşmak bebekle dışarı çıkmak bebekle dışarı çıkmanın faydaları bebeklerde güneş banyosu


Bebeğinizi doğduğu günden itibaren, yağmur yağmadığı, ısının sıfırın altına düşmediği ve soğuk bir rüzgar esmediği günler dışarıya çıkartabilirsiniz.

Çoğu anne, özellikle kışın çocuklarını hiç dışarıya çıkartmak istemezler. Oysa fazla ısıtılmış odalarda kapalı kalan bebekler, iştahsız ve keyifsiz olurlar. Üstelik odanın ısıtılması havayıkuruttuğu için, kuru havayı soluduklarından dolayı burunları tıkalıolur. Vücut, hava değişikliğine hazır olmadığı için de en ufak birsoğukta üşütüp hasta olurlar. Bunun için yaz veya kış bebeğinizi hergün 2-3 saat açık havaya çıkartmanız gerekir.

Açık ve temiz hava,vücudun çeşitli sistemlerinin çalışmasını takviye eder ve vücudun kendisini sıcak ve soğuğa göre ayarlamasına yardımcı olur.Evinizde bahçe veya balkon varsa, bebeğinizin burada oynamasına izin verin. Fakat yine de bebeğinize sokak gezintisi yaptırmanız gerekir. Dışarıda size normal gelen her türlü yaşantı,bebeğiniz için oldukça ilginçtir. Üstelik küçük bebekler de, büyük çocuklar da sokak gezintilerine bayılırlar.

Büyük şehirlerde bir apartman dairesinde yaşıyorsanız,bebeğinizi her gün en az 2 saat sokağa çıkartmalısınız (kışın soğukta 1 saat, en az yarım saat sokakta bulunmalısınız). Sokağa çıkma vakitlerini kış ve yaz mevsimine göre ayarlayın. Kışın öğlen uykusundan önce (12:00 gibi) sokağa çıkmanız gerekir. Günler çok kısa olduğu için öğlen uykusundan sonra hava kararmış olabilir. Yazın sabah 12:00’ye kadar, öğleden sonra ise 15:00’ten sonra sokağa çıkarmalısınız. Öğlen sıcağında bebeğinizi gezdirmeniz iyi olmaz.