Bebeğin ilk sözcükleri bebeğin ilk kelimeleri bebeğin konuşması bebeklerde dil gelişimi bebek dili


Bebeğinizin ilk sözcükleri olarak neyin kabul edileceği, ne dediklerinden çok ne demek istediklerine bağlıdır. Tüm dünyada 7 ila 8 aylık bebekler ‘mama’ der ama bunu derken nadiren annelerini kastederler. (Dünya genelinde birçok dilde ‘anne’ anlamına gelen sözcükler çoğu zaman ‘mama’ya çok benzer, bu da bebeklerin ilk çıkardığı ses olduğu için annelere bu adı verdiğimizi düşündürüyor.) Aynı şey ‘dada’ ve ‘nana’ için de geçerlidir. Bu seslerin kelime yerine geçmesi için, ait oldukları kişiyi kastederek kullanılmaları gerekir. Sizinle bebeğiniz arasındaki etkileşim sonunda seslerin ilk gerçek kelimelere dönüşmesine neden olacaktır.

Birçok anne babanın sadece agulama alıştırması yapmakta olan bebeklerinin onları çağırdığını düşünmesi kötü bir şey olmayabilir. Bebek ‘mama’ dediğinde heyecanla tepki göstermeniz, onu bu sesle sizin aranızda ilişki kurmaya teşvik eder ve böylece kısa sürede söylediklerini gerçekten kastetmeye başlarlar. Bunu göz önünde bulundurarak bebeğiniz aslında sizinle konuşmazken konuştuğunu varsaymaktan korkmayın. Bu yönde yanlışlık yapmanız gerçekten sizi çağırırken tepki vermemenizden çok daha iyidir!

Araştırmalar anneleri bir şeyleri anlatmak için sözcük kullandıklarına inanan bebeklerin, kuşkucu annelerin bebeklerinden daha erken sözcük kullanmaya başladığını gösteriyor. Unutmayın, bu yaştaki en akıllı bebeklerin bile ses telleriyle sözcüklerin çoğunu doğru telaffuz etmeleri çok zor ya da imkansızdır. Ayrıca ses yolları, çıkardıkları sesleri kontrol etmelerini gerçekten zorlaştıracak derecede hızlı değişmektedir.