apgar testiDoğumdan sonraki ilk 5 dakika çocuklarınızın geleceğini belirliyor. Bebeklerinizin doğar doğmaz ilk 5 dakikasında yapılarak sağlık durumlarını belirleyen Apgar testi, ileriki yıllarda okul başarılarını da ortaya koyuyor.

Hürriyet’in haberine göre İsviçre’de Apgar testi ile ilgili bir araştırma yapılmış, işte o araştırmanın sonuçları:

İsviçre’de yapılan bir araştırmada 877 bin öğrencinin Apgar testi ile okul sınav sonuçları karşılaştırıldı. Apgar testinde düşük puanı olan bebeklerin okul hayatında da daha zorlandığı, notlarının daha düşük olduğu görüldü. Ancak Apgar testinde düşük sonuç alan bebeklerin sadece 44’te 1’i özel eğitime ihtiyaç duymuş. Bu araştırma bugüne kadar Apgar testi ile bebeklerin gelecekteki başarısı arasındaki ilişkiyi inceleyen en kapsamlı araştırma oldu.

8 ve Üstü Puan İyiye İşaret!

Apgar testi bebek doğduktan sonra 1 ile 5 dakika arasında yapılan bir test. Apgar, bebeğin kalp atışlarını, nefes alış verişini, kas kütlesini, ten rengini, reflekslerinin gücünü 1’den 10’a kadar puan vererek değerlendiren bir test. 8 ve üstü puan almak bebeğin sağlık durumunun iyi olduğunu gösteriyor. 1952 yılında Dr. Virgina Apgar tarafından geliştirilen test o günden beri oldukça yaygın bir biçimde kullanılıyor.