Bebeklerde beyin gelişimini destekleyen besinler nelerdir? Bebeklerde yağ takviyesi hangi besinler bebeklerde beyin gelişimine olumlu etki eder?


Beyin yüzde 60 yağdan oluşur, bu nedenle bebeğin hızla büyüyen beyninin doğru yağları içeren mükemmel besin kaynaklarına ihtiyacı vardır.

Beyin gelişimi için en iyi yağlar omega 3, EPA ve DHA gibi uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleridir. Anne sütü ve yağlı balıklar bunlar için mükemmel bir kaynaktır.

Keten otu ve kolza tohumu (kanola) gibi bazı bitkiler de omega 3 içerir ancak bunların vücutta emilimi ve kullanımı aynı derecede hızlı değildir.

Kabuklu yemişler, çekirdekler ve ette bulunan omega 6 da esansiyel yağ asitlerindendir. Omega 6 çok daha yaygın bulunur ve birçok çocuk omega 3’e kıyasla çok daha fazla omega 6 almaktadır.

Fosfolipidler beyin hücrelerinin onarımında ve sinir iletisinde kullanılan yağ asitleridir; yumurta, balık ve soyada bulunurlar. Haftada bir öğün yağlı balık yemesi bebeğinizin beyni için yararlıdır. Ayrıca daha az anne sütü almaya başlayan küçük bebeklere bir balık yağı takviyesi vermeyi düşünebilirsiniz.

Bebeğinin gelişimine önem veren annelerimize, anne eli değmiş BEBEK GELİŞİMİ sayfamıza bakmalarını tavsiye ederiz..!