bebeklerde uyku sorunları

bebeklerde uyku sorunu bebekte uyku düzeni sağlamak bebeklerde görülen uyku problemleri


Kabul, ilk aylarda zaten çok fazla bir beklentimiz yok bebeklerimizden. Geceyi-gündüzü bile daha yeni yeni öğreniyorlar, sürekli acıkıyorlar…Dolayısıyla gece boyunca defalarca uyanmalarını normal karşılıyoruz. Peki ya aylar geçmesine rağmen bu durum hala değişmiyorsa? Herhangi bir sağlık problemi olmayan, genellemelere göre artık gece beslenmesine ihtiyaç duymuyor olması gereken bebeğimiz, gece de 1-2 değil, neredeyse her saat başı uyanıyorsa?

Bu gidişe bir son verip bebeğinizin uyku sorunlarını çözmeye karar verdiğinizde, öncelikle bu sorunların nedenlerini bulmanız işinizi kolaylaştırabilir. İşte sağlıklı bebeklerdeki uyku sorunlarının en sık rastlanan 5 nedeni…

1 – Hatalı Uyku İlişkilendirmeleri

Uyku ilişkilendirmesi, bebeğinizin uykuya dalmak için ihtiyacı olan her şey olabilir: Sallanmak, emmek-arabada gitmek-kucakta yürütülmek-emzik-biberon ve benzeri… Eğer bebeğiniz gece uyandığında bu uyku ilişkilendirmesini kendisi sağlayabiliyorsa, örneğin emzikle uykuya dalıp gece uyandığında düşmüş olan emziğini tekrar ağzına alıp uyumaya devam edebiliyorsa, bu uyku ilişkilendirmesinde bir sorun yok demektir. Fakat gece uyandığında bu ilişkilendirmeyi kendisi sağlayamıyorsa, o zaman ortada hatalı bir uyku ilişkilendirmesi var diyebiliriz. Bebekleri emzirerek, sallayarak, kucakta yürüterek uyutmak hatalı uyku ilişkilendirmesi olarak sayılabilir.
Örneğin bebeğimizi hep emzirerek uyutuyorsak, bebeğimiz emme ile uykuyu ilişkilendirmiş demektir ve emmeden nasıl uykuya geçebileceğini bilemez. Bu yüzden de geceleri uyku döngüleri arasında yaşadığı hafif uyanıklık durumlarında uykusuna devam edebilmek için yine emmek isteyecektir. Uyuması için bizim ona sağladığımız bu koşulları kendi kendine sağlayamadığından, gece uyandığında uykusuna devam edebilmek için bize ihtiyaç duyacaktır.