tuvalette gazete okuyan bebekTuvalet eğitimi çocuk odaklı veya ebeveyn odaklı olmak üzere iki farklı yöntem içerir. Çocuk odaklı eğitim çocuğunuz tuvalet eğitimine ilgi gösterene kadar pasif bir şekilde beklemek anlamına gelir. Bebeğiniz iki yaşını tam olarak doldurmadan bahsettiğimiz bu olayın gerçekleşmesi pek muhtemel değildir. Fakat bu kadar süre beklemenizin getirisi büyük ihtimalle aşağı yukarı hiç tuvalet kazası yaşamamanız olur. Daha az stresli bir yöntemdir. Tuvalete karşı gelişen bu ani ilgi bebeğinizin bağımsızlığına artık daha da düşkün olduğu anlamına gelir. Artık bebeğiniz yeteneklerinin ne olduğu konusunda kendinin farkındadır. Sık yaşanan tuvalet kazalarına karşı kendinizi kötü tepkiler vermekten alamayacağınızı düşünüyorsanız yukarıdaki yöntem tam size göredir.

Eğer bebeğinizin tuvaleti kullanmaya yönelik herhangi bir istekte bulunmasını bekleyemeyecek kadar sabırsızsanız, “doğru zaman” için siz de karar verebilirsiniz. Çünkü çocuğunuzun sizden ayrı bir odaya geçmesi için bez döneminin sona ermesi gerekir. Bu konuda atmanız gereken ilk adım bebeğinizin ne kadar sıklıkla tuvaletini yaptığını tespit etmektir. Bu konuda onları banyo zamanlarında veya bahçede oynarken gözlemlemek iyi bir fırsat olabilir. Eğer bebeğinizin her iki saatte bir tuvaleti geliyorsa bu etrafta çok fazla dolanacağınız anlamına gelir.

Bebeğinizi eğitime başlama konusunda ikna edin. Mesela lazımlık seçerken bebeğinizin de sizinle birlikte alışverişe gelmesine izin verin. Büyük ihtimalle değişik yerler için farklı lazımlıklar almak istersiniz. Zaman geçtikçe gün içinde birkaç defa bebeğinizden lazımlığa oturmasını isteyebilirsiniz. Bu iyi bir başlangıç olur. Yemeklerden sonra veya sizin tuvalet ihtiyacınızı gidereceğiniz anlar bu uygulamayı hayata geçirmek için çok iyi fırsatlardır. Önceleri lazımlığa sadece birkaç saniye ilgi gösterecektir, ama bu iyi bir şey! Bu süreyi daha sonraları lazımlık üzerinde birlikte televizyon izleyerek veya kitap okuyarak artırabilirsiniz. Bu konudaki başarılarını ya da herhangi bir teşebbüsünü ödüllendirip onları cesaretlendirmeniz önemlidir. Fakat bu konuda fazla talepkar olmaktan ve hiç istemeden etrafı batırdığında onları azarlamaktan kaçınmanız gerekir. Bir başka seçenek olarak “artık yeter” diyerek bebek bezlerinden kurtulmaya karar verebilirsiniz.