Çocuk ve televizyon bebek ve televizyon çocuklarda televizyon bebeklerde televizyon televizyonu sınırlandırmak bebeklerde televizyon izleme çocuklarda televizyon izleme


İki yaş altındaki çocuklar için herhangi bir süre televizyon izlemenin sakıncalı olduğu görüşü giderek yaygınlaşıyor. Televizyon izlemek çok pasif bir eylemdir. Bebek televizyon izleyerek gerçek insanlar ve çevresindeki fiziksel dünya ile aktif etkileşim yoluyla olduğu gibi öğrenemez.

Araştırmalar özel olarak tasarlanmış ‘eğitsel’ DVD’leri izlemenin bile bebeklerin zihinsel gelişimini artırmanın tersine azaltabildiğini gösteriyor. Çocuğunuz büyüdükçe, televizyon ona daha çok şey sunabilir, ancak aynı zamanda daha sinsi bir tehlike haline gelir.

Televizyon çocuklara kötü davranışlar öğretebilir, daha gergin olmalarına yol açabilir ve dikkat süresini kısaltabilir. Aynı zamanda zihinsel ve duygusal gelişmeyi uyaran faaliyetlerle uğraşarak kullanabilecekleri zamanın boşa harcanmasına neden olabilir.

Göründüğü kadarıyla televizyon bağımlılık yaratır ve çocuğunuzun televizyon izlemesine getirdiğiniz sınırlamalar aranızda gerginliğe yol açabilir. Ne var ki televizyon modern yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır, bu nedenle anne babaların bu sorunla başa çıkmak için bir stratejiye ihtiyacı vardır.