Sünnet bebeklerde sünnet çocuklarda sünnet sünnet için uygun yaş kaç yaşında sünnet yapılmalı kaç yaşında sünnet yaptırılmalı sünnet olan bebeklerin yarsına ne etmeli 6 aylık bebekte sunnet


Müslüman ve Yahudilerde sünnet, dini bir vecibe olarak uygulanır. Avrupa ve Amerika gibi ülkelerde ise, kanserden koruyucu etkisi sebebiyle sünnet yaptıranlar vardır.

Sünnet yaptırmanın bir alt ve üst sınırı yoktur. Fakat çocuk ne kadar küçük sünnet ettirilirse, bilinçaltı o kadar az etkilenecektir. 2 yaşına kadar sünnet olan bir çocuk, olan bitenin farkına varmaz. İlk gün çok ağrılı olur, çocuk çok ağlar fakat ufak yaşta iyileşme çok daha çabuk olur.

1 ,5-2 yaşından sonra çocuk, olan biteni anlamaya başlar. Ne kadar acımayacak deseniz bile, bunu gözünde büyütecektir. Üstelik başka şeyler de kurabilir. Hepsini mi kesecekler diye düşünebilir. Sünnet olmuş arkadaşlarının penisini görmek isteyebilir. Her şeye rağmen olayı tam olarak kavrayamadığı için, sünnet onun kabusu olur.

Eğer 2 yaşına kadar çocuğunuzu sünnet ettirmemişseniz, ikinci uygun dönem 6 yaş civarıdır. Çocuk daha anlayışlı ve bilinçli olur. Bir zarar gelmeyeceğini anladığı gibi, sünnetin ne olduğunu da iyice anlamış olur. Okul çağına kadar sünnetin yapılması, arkadaşlarının arasında alay konusu olmaması açısından önemlidir.

Sünnetten sonra çocuk, kanama yönünden takip edilmelidir. İlk gün kısa süreli, hafif kanamalar çok ciddi olmayabilir. Ancak az az da olsa sürekli bir kanama önemsenmelidir. Böyle bir durum varsa, hemen doktora başvurulmalıdır.