Bebekle saklambaç oynamak saklambaç oynamanın bebeğe faydaları bebekle saklambaç nasıl oynanır?


Psikologlar uzun zaman bebeklerde nesne sürekliliğinin (nesnelerin görmedikleri zaman bile var oldukları bilinci) bu dönemde geliştiği görüşündeydi. Araştırmaların bu görüşü sorgulamasına karşın bebeklerin görüş alanı dışındaki nesnelere giderek artan bir ilgi duyduğu açıktır. Hareketlenmiş bebeklerin göremedikleri nesnelerin hala orada olduğunu aynı yaşta ancak henüz hareketlenmemiş bebeklere göre daha iyi anlaması da şaşırtıcı değildir.

Bebeğiniz kendi kendine dolaşmaya başlar başlamaz yumuşak oyuncaklardan birini, bebek size bakarken bir kanepe bacağının arkasına saklayın. Bebeğiniz oyuncağı bulmak için yola koyulacaktır. Yarı yolda nereye gittiğini unutursa, oyuncağı gösterip hatırlatın. Bebeklerin çoğu bu oyunu çok sever.

Saklambaç, bebeğin göremediği bir şey üzerinde dikkatini odaklama, bir plan yapıp bir süre bu planı uygulama ve bir ölçüde oyuncağı yürütüp, saklanmasına izin verip gözetleterek basit ama somut sembolik oyun becerilerini geliştirmesi için iyi bir alıştırmadır. Sembolik oyun bir sonraki aşamada bebeğin üzerinde çalışacağı becerilerden biridir.