Ortalama iki yaşındaki çocukların kendi istekleri doğrultusunda dünyayı değiştirmeye çalıştığını söyleyen Uzman Dil ve Konuşma Terapisti, Pedagog Veysel Kızılboğa, özerklik dönemini sağlıklı yönetmenin 6 yolunu açıkladı…

Bebek yaşamının ilk iki ayında kendini ‘birdenbire ortaya çıkan bir şey’ olarak görür. Bakımını yapan anne-babasını ise ‘ortaya çıkan diğerleri’ olarak kabul eder. Başlangıçta pasif ve bağımlıdır. Gelişiminin sekizinci haftasında, kendi vücut bütünlüğünü ve sürekli gelişen bir varlık olduğunu farkeder. Diğer ortaya çıkanları (anne-baba) ise ihtiyaçlarını kendiliğinden anlayan ve giderenler olarak algılamaya başlar.

EMEKLEMEYLE BAŞLAYAN BAĞIMSIZLIK

Bebek emekleme ve ilk adımlarla fiziksel bağımsızlığını kazanmaya, kendi otonom ve özerk yaşamına doğru bir kopma dönemine girmiş olur. Bu insanlık için küçük olsa da, onun için anlamlı bir adımdır. Artık eskisi kadar bağımlı olmayan çocuk şimdi ‘yakınlık’ ve ‘uzaklığı’ artık kendisi ayarlayabilecek güçtedir.

ÖZERKLİK DÖNEMİNE ATILAN İLK ADIMLAR

Emeklemeyle beraber fiziksel bağımsızlığının da tadını çıkaran çocuk, keşfetmeye, karıştırmaya, dolap kapaklarını açmaya, televizyon sehpasına tırmanmaya ve/veya saksıların topraklarını eşelemeye onları boşaltmaya başlar. Bunlar bazen canını yaksa da (katlanma ve dayanma becerisi artıyor artık), bir kere keşfetmeye ve başarma duygusunu tatmaya başlamıştır. İstenilmeyen bir şey yaptığında duyduğu ‘hayır’ ‘dur’ ‘ ııı’ ‘buv’ onu ürkütse de, ağlatsa da bu ‘hayır’ ın ne kadar güçlü olduğunu farkeder ve kendisi de bunu kullanmaya başlar. Ve bunda başarılı olmaya başladığını görmesi, başarı duygusunu tatmasıyla beraber, özerk döneme de ilk adımları atmış olur.