kalpten kalbe oyunu

bebek oyun grubu, bebek oyun grubu izmir, bebek oyun grubu anadolu yakası, bebek oyun grubu ankara, bebek oyun grubu bursa, bebek oyun grubu bakırköy, bebek oyun grubu levent, bebek oyun grubu antalya


Sosyal bir ortama katılmak kişinin kendisini tanımasının aslında en iyi yoludur. Hangi yaşta olursak olalım sosyal çevremiz içinde duygularımız, düşüncelerimiz, tercihlerimiz ve en nihayetinde kişiliğimiz şekillenir. Okullar da en çok bu sebeple vardır aslında. Çoğumuz okulun çocuklarımızın zihinsel becerilerinin gelişmesi ve bilgisinin artması için gerekli olduğunu düşünürüz. Ancak okul bilgi birikiminden çok daha fazlasıdır.

Çocuklar okulda sosyal bir sistemin parçası olmayı öğrenirler ve aile bireyleri dışında akranları, öğretmenleri ile ilişki kurarak kendi benliklerini, kimliklerini bulurlar. Peki okula başlamak için ideal bir yaş var mıdır? Okuldan önce oyun grubu gibi sosyal ortamlar çocuk gelişimine katkı sağlar mı? Parkta akranlarıyla karşılaşması ya da evde kuzenleriyle vakit geçirmesi çocukların gelişimini nasıl etkiler? Bu soruları ebeveynler neredeyse daha bebeklik döneminde sormaya ve sorgulamaya başlarlar. Araştırmalara göre yaşamın ilk 2 yılında çocukların akranlar ve diğer büyüklerden önce ebeveynle temel bir güven bağı kurabilmeleri gerekir. O sebeple bu dönemde çocuğunuzu başkalarıyla sosyalleştirmek için illa ki girişimde bulunmanız gerekmez. Elbette ki çocuğunuzun doğal ortamlarda karşılaştığı diğer çocuklarla ilgilenmesinin gelişimsel açıdan bir sakıncası yoktur.

Çocuğunuz 0-2 yaş döneminde de parkta karşılaştığı akranlar, eve gelen kuzenler, arkadaşlarınızın çocukları ile bir arada tutulabilir. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi bu yaş grubunda çocuklar birbirlerini adeta bir nesne olarak görürler ve birbirleriyle anlamlı bir iletişim kuramazlar. Birbirlerine olan ilgileri çok kısadır, neredeyse hiç göz teması kurmazlar. Etrafta akranları olsa bile genelde ebeveyne yönelip ebeveynin desteğiyle çevreyi keşfetmek isterler. Bir anlamda ebeveyne bağımlılık olarak değerlendirebileceğimiz bu durum, 0-2 yaş dönemindeki normal kabul edilmelidir. 0-2 yaş döneminde çocuğunuzu sosyalleşmesi için zorlamayın. Sağlıklı bir sosyalleşme aşamasına gelebilmesi için önce sizinle temel bir güven bağı kurmuş olması gerektiğini hatırlayın. Sosyal ortama adapte olacak kadar bağımsızlaşma, ancak sizinle kurması gereken temel güven ilişkisi tamamlandıktan sonra mümkündür.