Bebeklerde otizm bebeklerde otizm tedavisi bebeklerde otizmde ilaç tedavisi otizmde ilaç tedavisi otizm ilaçları bebeklerde otizm nasıl tedavi edilir


Donald Cohen “eğer çare yoksa, binden çok tedavi vardır” der. (Goin- Kochel ve ark., 2007) Bilimsel araştırmalarda yer alan tedavilerde özellikle ilaçlar ön plandadır. Ancak diğer tedavilerin etkinliğini de inceleyen çalışmalar vardır.

Bunlardan birinde (Goin-Kochel ve ark., 2007) otizmi olan çocukların aileleri aldıkları tedavide şu oranları ifade etmişlerdir: Konuşma/ dil eğitimi (% 85), yüksek dozda B6 vitamini ve magnezyum (% 61), duyu bütünleme (% 56), diyet tedavileri (% 50), ilaç tedavisi (% 42).

Pek çok çalışmanın derlemesinde ilaç kullanım oranları % 55 olarak belirtilmiştir ve en çok kullanılan ilaçlar arasında selektif serotonin gerialım engelleyicileri (SSRI), stimulanlar ve atipik antipsikotikler yer alır. Özellikle atipik antipsikotiklerden risperidonun etkinliğine dair çok sayıda bulgu vardır.

Henüz yeterli veri elde edilmemiş ve kısmen etkinlik görülen bazı ilaç tedavileri şunlardır: (Chez ve ark., 2004): L-karnosin, donepezil, rivastigmin, galantamin, memantin. Ayrıca agresif davranışlar için antipsikotikler ve SSRI’ların yanı sıra valproik asit, alfa adrenerjik ajanlar, naltrekson, opioid antagonistler; uyku bozuklukları için melatonin, difenhidramin, amitriptilin, Alfa-2 antagonistleri de önerilebilir.

Kontrollü çalışmalarda etkileri kanıtlanamamış olan ya da yeterli çalışma yapılmamış tedavi yöntemleri arasında şunlar sayılabilir: İmmünoterapiler (intravenöz immünoglobülin); antibiyotikler (sikloserin); steroidler; gastrointestinal hormonlar (sekretin); yüksek doz vitaminler (A, B6, B12); dimetilglisin (DMG); balık yağı ve diğer omega- 3 yağ asitleri; magnezyum; gluten ve kazein içermeyen diyetler; pankreas enzimleri; aloe vera; sülfür çiçeği; efaleks yağı; hiperbarik oksijen tedavisi; fibroblast büyüme faktörü 2; karaciğer hücresi ve kök hücre tedavisi; yunusiarla tedavi; at binme tedavisi; müzik tedavisi.