Bebek Gelişimi(2(İki) Aylık)

bebeklerde kolik neden olurKolik pek çok anne-babanın kabusudur. Sürekli ağlayan, kolay sakinleşmeyen bir bebek evdekileri de oldukça zorlar. Koliğin tıbbi tanımı üç rakamı etrafında döner. Genelde 3. haftada başlayan, haftanın 3 veya daha çok daha nadir görülür.

Doktorunuz bebeğin sarılığını bilirubin değeri ile değerlendirecektir. Başka testler de gerekebilir. Bazen birkaç defa topuktan kan alınıp bilirubin’in ölçülmesi gerekebilir. fazla günü çocuğun günde 3 saat veya daha fazla ağlamasına kolik denir. Elbette bu kadar matematiksel olmuyor çoğu kez kolik … Oldukça stresli bir bebek ve çok stresli bir aile tablosuna neden olur. Her bebek bazen ağlar ve huzursuzlanır, ama kolikli bebeklerde bu huzursuzluğun daha düzenli olduğu ve uzun sürdüğü bilinir.

Kolik genelde hayatın 3. haftasında başlar ve 3. ayında sona erer. Nadiren 5-6 ay sonrasına da kolik devam edebilir. Kolikli bebekler iyi emerler. iştahları iyidir. Kilo alımları genelde iyidir. Kolik tek başına kusmaya neden olmaz (Kusma varsa reflü gibi bir rahatsızlık düşünülmelidir). ishal de koliğe bağlı olmaz. Ancak bebekler karınları ağrıyormuş gibi bir görüntü verirler. Ayaklarını karınlarına çekerek ağlarlar. Kolikli bebekler genellikle sarılmaya ve dokunmaya iyi cevap verirler.

Kolik neden olur?

Bu tıp dünyası için büyük bir soru işaretidir. Koliğin tam nedeni bilinmiyor. Ancak bu konuda birtakım teoriler var. Bebekler karnı ağrıyor gibi göründüğü için uzun yıllardır koliğin sindirim sistemiyle bir ilgisi olduğu düşünüldü. Kolikle ilgili süt alerjisini, reflüyü suçlayanlar oldu. Ancak bunların pek bir bilimsel kesinliği bulunmuyor. Ve son yıllardaki bilinenler de bizi bu teorilerden bir miktar uzaklaştırıyor.
Bir başka teori sinir sisteminin tam olgunlaşmaması ve bebeğin “1 trimester (3 aylık dönem) geride doğuyor olmasıdır”. Bebeklerin anne rahmine benzeyen tüm uyaranıara verdiği cevap ve 3 ay sonra birden bire koliğin kesiliyor olması bu teoriyi destekler. Depresyonu ya da anksiyetesi olan annelerin bebeklerinde de koliğin daha fazla görüldüğü belirtiliyor.