Bebek duyguları bebeklerde karmaşık duygular bebeklerde duygusal gelişim


Bu dönemde bebeğinizin gelişimiyle ilgili en heyecan verici şeylerden biri, insanlarla duygusal etkileşimlerinin daha yoğun ve karmaşık hale gelmesidir. İnsanlar kişisel ilişkilerinin inceliklerine olağanüstü duyarlıdır ve bizi insan yapan da her şeyden çok budur. Bebeğinizin doğumdan itibaren insanlara karşı doğal bir ilgisi ve onların kalbini kazanma becerisi vardır.

Ancak şimdiye kadar oldukça basit bir sosyal varlık olarak davranmış, çenesinin altını gıdıklayan ya da beklenmedik saçma bir ses çıkaran herkese gülümseyip kıkırdamıştır. Ancak birinci yılın ikinci yarısında ansızın bebeğinizin daha karmaşık bir duygusal yaratığa dönüştüğünü fark edersiniz. Sadece hoşuna gitmeyen görüntü, ses ve duygulara tepki vermeyip aynı zamanda çevresinde olup bitenler hakkında kaygı duymaya başlar.

Bir şeyden kaygılandığında yüzünü omzunuza saklayıp sonra onu korkutan şeye ürkek, kuşkulu gözlerle bakmasını ve tekrar yüzünü saklamasını izleyin. Bazen sesler ve olağandışı görüntüler bu tepkiye yol açabilir, ancak tepkisi giderek daha çok, insanlara karşı olmaya başlar. Birdenbire bebeğinizin bakış açısından diğer insanların sadece atıştıracak bir şeyler getiren ya da komiklik yaparak eğlendiren değil, aynı zamanda yorumlanması gereken, takıntı, bağlılık ve kaygı yaratan varlıklar olabildiğini fark edersiniz.