Bebeğin erken ya da geç yürümesinin cinsiyetiyle bir ilgisi olmadığını söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, bebeklerin gelişim aşamaları hakkında önemli bilgiler verdi.

Amerikan Çocuk Sağlığı Akademisi’ne göre çocuklardaki gelişme basamakları kız ve erkek bebekler arasında fark göstermemektedir. Buna göre tıbben bir kız bebek ile bir erkek bebek farklı sürelerde yürümeye başlamaz.

Altı aylık bir bebek kendi başına oturmayı öğrenir ve ismi çağrıldığında tepki gösterir. Bu gelişme basamağında da kız ve erkek bebek arasında fark yoktur. Amerikan Çocuk Sağlığı Akademisi’nin bebeklerde tek farklı bulduğu grup erken doğan prematüre bebeklerdir.

Bebeklerin aylara göre gelişimi

Kız ve erkekler arasında genellikle okul öncesi çağda kızlarda kelimelerin öğrenildiği ve konuşma yeteneğinin daha hızlı kazanıldığı, erkeklerde ise fiziksel becerilerin daha fazla olduğu gösterilmiştir. Bunun yanı sıra 12 aya kadar kız ve erkek bebeklerde bütün becerilerin eşit hızda geliştiği görülmektedir. Erkek çocukların daha hareketli olduğu söylenmekle birlikte bu durum fiziksel beceri anlamı taşımamaktadır.

Bebekler birinci yılın sonunda kendi başlarına ayakta durabilirler

İlk bir yaş içinde bebeklerin becerileri adeta patlama gösterir. Doğumdan sonraki ilk iki ayda bebekler elleriyle tutunabilir ve başlarını kaldırabilirler. İki aydan sonra iki ellerini birleştirebilir ve ağızlarına götürebilirler. Yüzükoyun yatırıldıklarında kolları ile kendilerini itebilirler. 6 aylık bebekler oturabilir, yuvarlanabilir, bir cismi bir elinden diğer eline geçirebilirler. 9 aylık bebekler kendilerini çekerek ayakta durur pozisyona gelebilir, baş ve işaret parmaklarını beraber kullanarak objeleri yakalayabilirler. Birinci yılın sonunda kendi başlarına ayakta durabilir, kendilerini besleyebilir, birkaç adım atabilirler.