Bebeklerde emzik kullanımı bebeklerde emzik kullanımı nasıl bırakılır bebeğim emziği bırakmıyor bebeğimin emzik emmesini nasıl bıraktırırım?


Bebeğinizi anne sütü ile beslemek istiyorsanız, süt üretimi tam olarak başlamadan ve bebeğiniz emme işlemini tam olarak yerine getirmeden yalancı memeyi vermeyin. Yalancı memeye göre emmesinin zor olduğunu fark eden çocuk annesinin memesini emmeyi reddedebilir. Kilo almayan veya az emen bebeklerde de yalancı memeyi kullanmayın. Çünkü emzik, emme güdüsünü tatmin ettiği için annesinin memesine ilgisi kaybolacaktır.

Bebeğiniz yalancı memeyi emmek zorunda değil. Buna alışmayabilir de. Fakat emme güdüsünü tatmin etmek için kullanmak faydalı da olabilir. Özellikle parmağını emmeye başlayan çocuğunuzu yalancı memeye alıştırırsanız, yalancı memeyi bıraktırmak, parmak emmeyi bıraktırmaktan daha kolay olacaktır. Emme güdülerinin en fazla olduğu 3-4 aylıkken yalancı memeyi çok emebilirler. Daha sonraları süresini azaltırsınız.

Diş çıkartmaya başladığı zaman bıraktırırsanız iyi olur. Bırakmak istemiyorsa zorlamayın. Yalancı meme, dişlere parmak emmekten daha az zarar verir. Üstelik süt dişlerin yamuk çıkması, kalıcı dişlerin de yamuk çıkacağı anlamına gelmez. Buna rağmen süt dişlerine herhangi bir zararı olmasını istemiyorsanız, bebeğin çene yapısına uygun ortodontik olan bir emzik tercih edin. Damaklı olan bu emziklerden bebeğin ayına uygun olanı seçin. Büyük emzik kullanmayın. Emziklerin temizliğine dikkat edin. Kolayca yere düşebildiği için mikrop taşıma olasılıkları çok yüksektir.

Çocuğunuz yalancı memeye alışmış ve bırakmak istemiyorsa,bunu çok fazla problem etmeyin. l veya 2 yaşına kadar emzik emen çocuklar vardır. Fakat bu yaşlardan sonra bıraktırmak daha zor olur. Hiçbir zaman zorla emziğini elinden almayın, onunla alay etmeyin. Bıraktırmak istiyorsanız, bu işi kademeli olarak yapın. İlk önceleri gündüz emmesine izin vermeyin. Daha sonra bir hikaye uydurarak çocuğunuzun da kabul ettiği bir şekilde emziği kaybedin. Yedek bir emzik bulundurmayı ihmal etmeyin. Belki sizin çocuğunuz o kadar da çabuk kabullenmeyecektir. Emziğin üzerine kesikler atarak çocuğunuza verirseniz, bunu emmekten tiksinebilir. Başka isterse onu da aynı şekilde kesin. Fakat yine de sağlam bir tane emzik saklamayı ihmal etmeyin.