Bebeklerde duygusal gelişim bebeklerde duygu gelişimi bebek duyguları bebeklerde duygu oluşumu duygular nasıl oluşur duygu nedir nasıl oluşur duygu nasıl oluşur merak duygusu nasıl oluşur


Duygular genellikle kısa sürelidir ve en fazla birkaç saniye sürer. Duygularla ilişkili yüz ifadelerinin çoğu da kısa sürer. Bir duygu sırasında oluşan fiziksel değişiklik (örn. kan basıncının artması, solunumun hızlanması), duygusal ifadeden uzun sürebilse de genellikle birkaç dakikadan uzun sürmez. Bazen belirli duygular bir saat veya daha fazla sürdüğünde, duygudurum (keyif durumu) haline gelir. Duygu durumların yüz ifadeleri yoktur. Belirli bir duygunun kısa bir süre içinde defalarca ortaya çıkması, biyokimyasal değişiklikler sonucu duygu durumun kalıcı olmasına neden olabilir. Duyguların ve dolayısıyla duygu durumun farkında olabilme ve duyguları kontrol edebilme becerisinin gelişebilmesi için birçok alanda belirli bir gelişim düzeyine sahip olmak gerekir.

Bir duygu yaşanmadan önce, yaşandığı sırada ve yaşandıktan sonra bilişsel değerlendirmeler yapılır. Bu bilişsel değerlendirmeyi etkileyen faktörler arasında “sosyal ipuçlarını okuma ve anlama”, “duygu içeren yüz ifadelerini algılama,” “kişinin kendi davranışının farkında olabilmesi” ve “ötekilerin davranışını tahmin etme” becerileri sayılabilir. Kişi bir durumla karşılaştığında, duygusal tepkisinin şiddetini ve niteliğini etkileyen bilişsel bir değerlendirme yapar.

Benzer durumlarla ilgili daha önceden kazanılmış bilgisine, geçmiş deneyimlerle ilgili hafızasına, çevredeki sinyaller ve ipuçlarını okumadaki algısal becerilerine ve durumu değerlendirmedeki analitik becerilerine dayalı olarak hareket eder. Değerlendirme, sürekli devam eden bir süreçtir ve kişi geçmişteki ve şimdiki deneyimleri düşündükçe, zaman içinde farklı duygusal yanıtlar gösterebilir.