diş çıkarma döneminde uyku eğitimi


Dişler, beslenmeye yardımcı olur, konuşmayı ve seslerin doğru bir şekilde çıkmasını sağlar ve estetik olarak da yüzle bir bütünlük içindedir. Ortalama olarak ilk diş 7. Ay ortalarında belirir. Ancak bazen üçüncü ayda erkenden ortaya çıkarken, bazen de on ikinci ay, hatta sonrasına sarkabilir. Dişlerin çıkışı genelde kalıtsal düzene uyar, yani anne-babanın dişleri erkenden çıkmışsa bebeğinizin de aynı şekilde olması mümkündür.

Çocuklar diş çıkartırken;

Salya akıtmak gibi semptomlar olabilir. Tabi ki bu semptomlar çocuktan çocuğa değişim göstermektedir. Bu dönem elbette ki çocuklarımız için zorlu geçmektedir. Bu dönemde onları rahatlatıcı şeyler sunmak önemlidir. Diş kaşıyıcılar, doktor önerisiyle verilebilecek ağrı kesici yada rahatlatıcı jeller.

Çoğu anne bebeğinin uzun süredir diş çıkardığı için uyumadığını söyler ve bu dönemin geçmesini bekler. Evet diş çıkarma dönemi oldukça zorlayıcı olabilir ama bunu karıştırmamakta önemlidir. Bilindiği üzere bebekler nerdeyse 6-36 ay arası diş çıkartıyorlar. Yani ilk 3 yıl nerdeyse bebeklerin hiç uyumaması gerekir.

Eğer bebeğiniz gün içinde mutlu ve aktifse her şey yolundaysa sadece uyku zamanında direniyor yada sık sık uyanıp sallandıktan yada emdikten sonra geri uyuyorsa buradaki sorun diş çıkartmak değildir emin olabilirsiniz. Gerçekten diş ağrısı çeken bir bebek gün içinde de iştahsız, yorgun ve halsiz olur bazen ateşli ve uykuya meyilli olacaktır. Hastalık döneminde olduğu gibi sadece kucağınızda olmak ve hiçbir oyuncakla oynamak istemez ve ağırı ona bir şey yaptırmaz genellikle azı dişleri dediğimiz dişlerde bu durumla karşılaşırız. Bu noktada bebeğinizin gece uyanması ve ağrıdan tekrar uykuya geri dönememesi normaldir.