Bebek gelişimi bebeklerde duyu gelişimi bebek duyu gelişimi bebekle evde tur atmak


Özellikle bebeğiniz küçükken ev içi turlarında tüm duyularını çalıştırmaktan hoşlanır. Rutin gezintinizde görmenin yanı sıra dokunma, koklama, tatma ve işitmesi heyecan verici olan şeyler bulunmasına dikkat edin. Bir pencere kenarında fesleğen ya da başka bir kokulu ot bulundurun ve önünden geçerken bebeğinize koklatın-yeterince büyüdüğünde kopartıp bir yaprağını çiğnemesine de izin verebilirsiniz.

Bebeğin görebileceği hizada bir yere bir tavuskuşu ya da devekuşu tüyü iliştirin ve önünden geçerken bu tüyle bebeğin yüzünü ya da karnını gıdıklayın. Sağlam bir rüzgar çanı asın ve geçerken vurmasına izin verin. Selefonla sıkı sarılmış doğal sabun paketleri bulun ve bebeğinizin bunları tutup koklamasına izin verin. Yükseklerde bir yere bebeğin alnını sürtmesi için kadifemsi bir eşarp asın. Pencereleriniz çift camlı ve güvenliyse, bebeğin yanağını soğuk cama dayayın. Soğuk su musluğundan ayak parmaklarının ucuna su akıtın. Meyve tabağındaki meyveleri koklatın.

Bahçeniz varsa her çiçeği, bunun yanı sıra kokulu çalıları, kesilmiş çimleri koklatın. Bebeğiniz yaprakları sallayan rüzgarı seyretmeye ve hissetmeye, bir yaprağı kımıldattığınızda çiğ ya da yağmur damlalarının aşağı kaymasına ya da üflediğiniz örümcek ağının parıltısına bayılacaktır. Bebekler damlama sesi ve musluk deliğinden akan suyun sesinden hoşlanırlar.