Bebek ve doğa doğanın bebeğe faydaları bebeklerde beyin gelişimi


Araştırmalar doğal ortamda geçirilen zamanın erişkinlerin beyin aktivitesi üzerinde muhteşem etkileri olduğunu göstermiştir. Ailemizdeki bebekler hiçbir şeyden dışarıda olmak kadar hoşlanmazlar ve araştırmalar onların da doğal ortamı erişkinler kadar rahatlatıcı bulduklarını göstermiştir. Bebeğinizi doğanın görüntüleri, kokuları, tatları, sesleri ve duygularına açarak, erişkin çağa geldiklerinde doğanın sağaltıcı zevklerinden keyif almalarını sağlayacak sinaps bağlantılarının oluşmasına yardım edersiniz.

Yaşamın ilk yılında bebeğiniz geniş ölçekli manzaralardan çok, küçük ölçekli ve yakın plan görüntülerle daha fazla ilgilenecektir. İster büyük bir bahçe ister sadece pencerenizdeki bir çiçeklik olsun, bunun bir bölümünü keyif alması için bebeğinize ayırabilir, böylece ona güven içinde doğal nesnelerle oynayıp koklayabileceği, hissedebileceği ve tadabileceği bir yer hazırlamış olursunuz. Bu küçük bahçeyi temiz gübre ya da toprak kullanarak hazırlayın.

Bebeğinize ayırdığınız alana kedilerin ve köpeklerin pislemeyeceğinden emin olun. Tüm bitkiler büyümeye başladığında toprağın üzerini ortamı sümüklü böceklerden de koruyacak bir k,um tabakasıyla örtebilirsiniz. Bebeğinizin hoşuna gidecek en iyi beş bitkinin hepsi küçüktür, her koşulda kolayca büyürler, herhangi bir toksik etkileri yoktur ve bebeğinizin birden çok duyusuna hitap ederler.

Orman çileği (fragaria vesca) – güzel beyaz çiçekler açtıktan sonra yaz boyunca minik kırmızı meyveler verir. Bu, bebeğinizin ilk yiyeceği olarak idealdir ve dokuz aylık olduğunda kendi kendine toplayıp yiyebilir! Küçük oldukları için çiçekçilerden kolayca satın alabilirsiniz. Şamdan çiçeği (calendula) – yaz aylarında keyifle koparılabilen, lezzetli yaprakları olan güzel, sarı çiçeklerdir. Bunlar tohumdan en kolay büyütülen çiçeklerden biridir. Latin çiçeği (tropaeolum) – yaz sonuna doğru açan çiçeklerinin de yapraklarının da bebeklerin sevdiği hoş bir çeşnisi vardır. Yılın herhangi bir zamanında toprağa bir tohum ekin; mutlaka iyi bir ürün aldığınızı göreceksiniz! Bu bitki tırmanabilir, bir saksı ya da pencere çiçekliğinden aşağı sarkıtılabilir. Alaca menekşe ya da menekşeler (viola) – bu bitki ailesinin tümü yenilebilen güzel çiçekler açar. Çiçekçilerden kolayca bulabilirsiniz. Çeşitli türleri yılın değişik zamanlarında çiçek verdiğinden yıl boyu keyfini sürebilirsiniz. Papatya (bellis perennis flore plen) – yenilebilir ve kolay büyür. Bebeğiniz bu bitkinin tomurcuklarını da açan çiçeklerini de sevecektir.