bebek zeka gelişimi, bebeklerde zeka gelişimi, beyin gelişimini destekleyen yiye, bebek zeka gelişimi için ne yapmalı, bebek zeka gelişimi oyuncakları, bebek zeka gelişimi seti, bebek zeka gelişimi için ne yemeli, bebek zeka gelişimi için kitaplar


Bebeğin beyin gelişimi anne karnında başlar. Doğumu takip eden 8. aya kadar nöronların birbiriyle kurduğu bağlantılar çok hızlıdır. Ve çocuğunuzun bebeklikten 10 yaşına kadar geçirdiği sürede yapacağınız ona katacağınız birçok şey beyin gelişimi için çok önemlidir.

Bebeğinizin beyin gelişimi için nelere dikkat edilmeli?

1- Bebeğiniz kendini ifade edebilmek için kelimeleri kullanamaz fakat çıkardığı seslerle, hareketlerle ve mimiklerle sizinle iletişime geçer. Size verdiği tepkileri dikkate alın ve sizde bebeğinizle iletişime geçin bir süre sonra aranızda uyumlu bir beden dili oluşacaktır.

2- Onunla sürekli konuşun. Kelimelerinizi anlaşılır ve günlük yaşamınızda kullandığınız şekilde aktarmanız bebeğinizin dil gelişimi için son derece önem taşımaktadır. Ona aktardığınız her cümle, kelime dağarcığı için yeni bir artı olacaktır.

3- Oyunlar oynayın, bol bol vakit geçirin, şarkılar dinletin, ninniler söyleyin. Duygusal ihtiyaçları karşılanan çocukların beyin gelişimlerinin daha sağlıklı olduğunu unutmayın.

4- Öğrenmesine katkıda bulunmak için bazı işaretler belirleyin. Her gece uyku saati geldiğinde yaptığınız şeyler rutin olsun. Uyku öncesi masaj, uyku müziği, hikaye okumak, gece lambasını yakmak gibi davranışlar bebeğinize uyku saatini haber veren birer işaret olacaktır.

5- Televizyon programları çocuğunuzun öğrenmesi, bilmediği duygular ya da konular hakkında yanlış fikirlere sahip olması açısından son derece hassas bir noktadır. Bu yüzden televizyon programları konusunda çok dikkatli davranın.

6- Çocuğunuzla sürekli evde değil dışarıda da vakit geçirin. Özellikler açık, bol oksijen almasını sağlayacak alanlara gidin. Dış dünyayı keşfetmesi için ona yardımcı olun.