Bebeklerde ayrılık kaygısı bebeklerde ayrılık korkusu ebeveynden ayrılma bebek psikolojisi


Artık karmaşık duygulanımı olan bebeğinizin yeni kaygıları sizden ayrılmakla ilgili olacaktır. Bebekler genellikle annesi olsun ya da olmasın en yakın ve düzenli bakıcısından ayrı kaldıklarında üzülürler. Ancak bazı bebekler yakın çevrelerinden herhangi biri odadan çıktığında da ağlamaya başlayabilir.

Bebekler yaşadıkları ayrılık kaygısı açısından büyük bir farklılık gösterir; bazıları düşkün oldukları kişiden bir ya da iki metre uzakta olmaya bile dayanamaz. Bebeğiniz böyle davranıyorsa, hayatınız bir süre daha zor (çok daha zor!) olacaktır, ancak bu kaygının kötü eğitim ya da ‘şımartma’ sonucu değil, gelişimin normal bir belirtisi olduğunu bilerek rahatlayabilirsiniz. Tüm dünyada çeşitli kültürel çevrelerden gelen bebeklerde bu yaşta ayrılık kaygısı ortaya çıkar. Bu kaygının şiddeti anne babanın bebeğin isteklerini ne derece yerine getirdikleriyle ilişkili değildir.

En yakın ve en sevgili varlığa yakın olmayı istemek bu yaştaki bebek için uyum sağlayıcı bir içgüdüdür. Birçok uzman bunun bebeğin hangi gelişim aşamasında olduğunu anlayan ve etkili biçimde öğrenmesine yardım edebilecek deneyimli bir beyin eğitmeninin yakınında olmasını sağlayan bir davranış olduğu görüşündedir. Bebeğinizi ayrılık kaygısından kurtulması için eğitemezsiniz, dolayısıyla bunu denemeye kalkışmayın! Bebeğinizin yanından ayrılmanızı protesto etmesini engellemeyi başardıysanız, büyük olasılıkla iç dünyasının gelişmesine fazla yardımcı olmamışsınızdır.

Psikologların ‘sağlam bir bağ kurmamış’ çocuk olarak tanımladığı yeni yürümeye başlayan bazı bebekler anneleri yanlarından ayrıldığında ilgisiz görünmeye çalışırlar. Ancak için için gerilim yaşarlar ve bu bebeklerde daha sonra psikolojik sorun gelişme ri~ki henüz küçük yaştayken dudak bükme davranışı geliştirmeye zorlanmamış bebeklerdekine göre daha yüksektir. Bebeğinizin sizden ayrılmaya karşı duyduğu kaygıyı yatıştırmak için elinizden geleni yapın. Bazı bebekler sevdikleri kişinin odadan ayrılışını gördüklerinde ya da sesini duyup kendisini görmediklerinde daha çok kaygılanırlar. Bu durumda sadece yan odadan bir şey alacaksanız sessizce sıvışmayı deneyin. Siz başka işler yaparken bebeğinize bakacak birisi varsa, sessiz kalıp bebek sizi aramaya başlamadan söz konusu kişiyle bağ kurmasına olanak verin. Bebekler genellikle yorgun, aç ve hasta olduklarında ayrılıktan daha fazla korkarlar. Bebeğinizin güncel kaygı düzeyini kaydedin ve herhangi bir ayrılık durumu ya da yuvaya haşlama gibi yeni düzenlemelerin bebeğinizin özellikle kaygılı olduğu zamanlara rastlamamasına dikkat edin.