bebek ayakkabısı

Bebek ayakkabısı bebek ayakkabısı nasıl olmalı bebek ayakkabısı alırken dikkat edilecekler bebek ayakkabısı seçimi bebekler ne zaman ayakkabı giymeye başlamalı bebek için ortopedik ayakkabı


Küçük çocuklarda ayak kasları henüz tam kuvvetlenmediğinden ayak taban çukurları oluşmamıştır. Böyle durumlarda hemen bebeğin düz taban olduğuna karar vermek hatalıdır. Böyle bir karar 2-2.5 yaş sonrasına bırakılmalıdır. Bu kaslar bebek yürümeye başladıktan sonra gelişecektir. Bu nedenle çocuklar yürümeye yeni başladıklarında ayaklarını biraz dışa basarlar. Bu durum sonra düzelir.

Ev içinde çocuğa ayakkabı giydirmeye gerek yoktur. Çocuğun evde ayakkabısız yürümesi, ayak ve bacaklardaki kasların gelişmesi ve güçlenmesi açısından daha faydalıdır. Yine kumlu ve yumuşak zeminli toprak üzerinde çıplak ayakla yürümek, ayak ve bacak kaslarını geliştirir. Yeni yürümeye başlayan çocuklarda ayakkabı eşyalara takılarak bebeğin düşmesine neden olabilir. Çocuk ev dışında yürümeye başlayınca ayakkabı giydirilmeye başlanabilir.

1 yaşından itibaren çocuklar için en iyi ayakkabı, tabanı esnek ve yumuşak, elde katlanabilir, topuksuz, ayağın şekline uygun, ayaktan biraz büyük olmalıdır. Çocuğun ayak baş parmağının ucu ile ayakkabısının burnu arasında en az 0.5 cm., en fazla 1 cm. boşluk olmalıdır. Ayakkabının ölçüsü çocuk otururken kontrol edilmelidir. Ayakkabının tabanı yerde kaymayacak bir malzemeden yapılmış olmalıdır. Ortopedik ayakkabı olarak adlandırılan, tabanı destekli ayakkabıların ayak gelişimine olumlu etkileri yoktur. Aksine kas gelişimini engelleme ihtimali vardır. Ortopedik ayakkabılar daha büyük çocuklarda düz tabanlık teşhis edildiği zaman, yürüyüşlerde çocuğu rahat ettirmek için tavsiye edilebilir.