zeka geliştiren oyunlar bebekler için zihinsel gelişimi destekleyen oyunlar bebeğin zekasını geliştirmek için oyun tavsiyeleri bebeklere faydalı oyunlar hangileri


Çocukların zeka gelişimini etkileyen en önemli etkenlerden biri olarak kabul edilen genetik kod, biliyoruz ki zeka gelişiminin tek sorumlusu değil. Zeka gelişimini desteklemek için hamilelik koşulları, sosyal çevre ve çocukla duygusal etkileşim gibi faktörlerin de önemli roller oynadığını artık hepimiz kabul ediyoruz. Özellikle çocuğun yaşamının ilk yıllarında önem verilmesi gereken bir konu olan zeka gelişimi ailelerin ve eğitimcilerin odak noktalarından biri. Bu konu da biz de sizlere derlediğimiz etkinliklerle çocuklarınızın zeka gelişimine destek olmayı hedefliyor, onların gelişim yolunda bir adım daha ileri gitmesine yardımcı olmayı istiyoruz.

Bebekler için beş oyun…

1. Bu nedir?
Önce kendi vücudunuzun farklı yerlerine dokunun, sonra da bebeğinizin vücudundaki aynı yere. “Bu nedir?” diye sorun ve ekleyin “bu bir el, ağız, el”.

2.Nereye kaybolmuş?
Kurmalı müzikli bir oyuncağı, bir kısmı görünecek şekilde bir yastığın altına saklayın. Bakalım bebeğiniz onu bulabilecek mi?

3. Oturalım kalkalım
Bebeğinizin bacak kasları geliştikçe, onu ayakta duracak şekilde tutun. Şarkı söyleyin ve sonunda hafifçe sıçratın.

4. Bing, bang, bong…
Onun oyun miderinin üstüne çeşitli tencere, kap ve temiz yoğurt kutularıyla tahta kaşıklar koyun ve bebeğinizin bir davulcu olmasını izleyin.

5. İçinde ne var?
Küçük bir oyuncağı kalın bir kağıda sarın ve bebeğinizin onu açarken duyacağı eğlence ve heyecana katılın.