Şifa annesine diyo ki;
Merhaba anneciğim. Bu gün arkadaşlarla otururken aklımıza bir konu geldi. Hani siz babalarımız siz abilerimiz ablalarımız akşamları oturup sessizce bir kutuya bakıyorsunuz yaa hanii o kutuda böyle bir sürü görüntü oluyor, abiler ablalar, güzel güzel kızlar falan oluyor konuşuyorlar bazen gülüyorlar, bazen kavga ediyorlar bazen de ayıp şeyler oluyor heh işte o kutudan konuştuk biiz. Galiba “televizyon”muş adı. Arkadaşlarım söyledi. Aslında bizim izlememiz gerekiyormuş anneciğim onu. Ama arkadaşlarım çizgi film diye bir şey söylediler çok eğlenceli dediler. Ben hiç izlemedim. Zararları varmış galiba ondan izletmiyorsun değil mi anneciğim?

Çocukların sosyalliğini çok olumsuz yönde etkilermiş televizyon. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda 0-2 yaş arası bebeklerin de izlememesi gerektiğini söylemişler anneciğim. Bilişsel gelişimimiz ve dil gelişimimiz çok olumsuz yönde etkileniyormuş. . Bu dönemde aşırı televizyon izleme ile; dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve otizm arasında ilişki olduğunu gösteren pek çok araştırma varmış arkadaşlar öyle söyledi. Bu nedenle “Amerikan Pediatri Akademisi” diye bir kurum, önlem olarak 0-2 yaş çocuklarının televizyon ekranlarından uzak durmaları gerektiğini söylemiş.

Bakın şimdi anneciğim: Biz büyüme sürecindeki çocuklarda taklit etme davranışları oldukça fazladır. 2 yaşla birlikte başlayan bu davranışlar ilerleyen yaşlara kadar devam eder. Kendimize bir model seçeriz ve onu taklit ederiz. Modelimiz; siz, babamız, bir arkadaşımız veya televizyonda izlediğimiz bir kahraman olabilir. Oyun oynarken kendimizi bu kahramanmış gibi hayal eder ve onun davranışlarını karşımızdakilere göstermekten mutlu oluruz.Bu kahraman iyi özelliklere sahipse gelişimimizi destekler ama olumsuz özelliklere sahipse gelişimimizi ve psikolojimizi olumsuz etkiler. Bu bizim için bir oyun olsa da siz bunu önemli bir boyutta değerlendirmelisiniz anneciğim. Bazı programlar sadece bir çizgi film gibi görünse de içeriğinde kötü kelimeler, olumsuz davranış biçimleri, şiddet ve korku yaratabilecek görüntüler barındırabiliyor.