Bebeğin ilk kelimesi tüm aile tarafından merakla beklenir. “Anne”, “baba” ya da “dede” önce kimin adını söylerse onun prestiji artar! İlk sözcüklerin ardından bebeğin bıcır bıcır konuşması istenir. Uzadıkça endişe artar. “Acaba bir sorun mu var?” sorusu akıllara takılır. Biz de bebeklerin konuşması ile ilgili merak edilen soruları International Hospital Konuşma ve Lisan Patoloğu Burcu Ardaman’a yönelttik.

Bebeklerde iletişim yeteneği nasıl oluşuyor?
Doğumu takip eden ilk birkaç hafta daha çok yemek ve uykuyla geçse de bebeklerin etrafıyla iletişim kurmaya başlamaları çok uzun sürmez. İlk iletişim teşebbüsleri bebeğin biyolojik veya duygusal ihtiyaçlarını belirtmek için ağlaması veya gülmesiyle başlayıp zamanla gelişir. Bebeklerde doğuştan çalışmaya hazır olan duyma fonksiyonu lisan gelişiminde büyük önem taşır.

Bebekler hangi dönemde, hangi sesleri çıkarmaya başlar?
Hayatlarının ilk 12 ayında bebekler çevrelerinde duydukları sesleri anlamaya ve taklit etmeye başlarlar. Aynı zamanda erken dönemde çıkardıkları seslerin konuşma haline dönüşmesine yardımcı olacak fonetik sistem de gelişmeye başlar, bebekler konuşmaya başlamadan önce çıkardıkları seslerin özellikleri bakımından değişik evrelerden geçerler. Doğumdan sonraki ilk 6 hafta içinde çıkan sesler refleksif ihtiyaç anlatan seslerdir.

6 hafta – 4 ay arası “agu” ve gülme evresidir. 4–7 ay arası sesle oyun yapmaya başlarlar. 7–10 ay arası hece tekrarlarından oluşan sesler çıkarırlar. 11–13 ay arası değişik heceleri bir araya getirerek anlamsız konuşmalar çıkarırlar.