konuşmaya katılmaBebekler 12 aylık olana kadar seslerin esas modellerini öğrenir ve yaklaşık üç aylık olduklarında ağızlarında geveleyerek çıkardıkları seslerle sesli harfleri prova etmiş olurlar. Sekiz ayı geçtikten sonra sessiz ve sesli harfleri birbirleri ardına dizerek (dadada gibi) sesleri kombine etmeyi öğrenirler. Bu sırada anne babalar bebeklerinin çıkardıkları sesleri kelimelere dönüştürerek veya gösterdikleri bu çabayı gülümsemeleriyle takdir ederek onlara konuşmaları için cesaret verirler. Ayrıca aileler beden dili sayesinde sözsüz iletişim kurmanın yollarını da bebeklerine aktarmış olurlar.

Yaklaşık 12 aylık olduklarında ağızdan ilk kelimeler çıkar (bunları kaçırmanız çok normaldir). Bu saatten sonra çıkaracakları sesler kültürel açıdan belirli özelliklere sahip sesler olur mesela İngilizce konuşan bir bebek bir şeyler mırıldandığında İngilizce konuşuyormuş gibi gelir.

18 aylık olana kadar bebekler kelimeleri tek başlarına mükemmel bir esneklikle kullanırlar. Bu aşamada öğrendikleri herhangi bir kelimeyi içgüdüsel bir zekayla diğer nesneler için de kullanabilirler. Mesela etrafındaki bütün erkekler için “baba” kelimesini uygun görebilir; bütün hayvanlar, insana benzemeyen hareket eden her şeye ya da sadece kahverengi orta boy nesneleri temsilen köpek kelimesini kullanabilirler. Ona hangisi daha anlamlı geliyorsa …