Bebekle ev turu bebeğin yürümesi bebek gelişimi bebekle evi dolaşmak bebekle evi gezmek


Erişkinlerde enformasyonun fiziksel mekanla ilişkilendirilerek daha kolay ezberlendiğini biliyoruz; aynı durum bebekler için de geçerli olabilir. Bebek üç aylık olduğunda hatta belki daha da erken dönemde, sizin anlattıklarınızı dinleyerek bir odadan diğerine dolaşıp evde tur atmaktan hoşlanacaktır. Kısa sürede profesyonel bir rehber gibi gezdiğiniz yerleri bıcır bıcır anlatmaya başladığınızı göreceksiniz.

Bir odadan diğerine tanıdık bir konuşma akışının eşlik ettiği tahmin edilebilir bir yolculuk, bebeklerin dünyadaki kalıpları algılamasına ve ilk sözcükleri anlamaya başlamasına yardımcı olur. Şu sıralar Tass oda turlarına başladığımızda çılgın gibi heyecanlanıyor. Her gördüğüne uzanıyor ve sanki eski bir dostmuş gibi gülümseyip guuu yapıyor. İlginç olan, heyecanının sanki nesnelerin görüntüsüyle değil, bizim onları adıyla söylememizle tetikleniyor olması. Adeta seslerle görüntülerin arasındaki ilişkiyi sökmeye başlamaktan mutluluk duyuyor. Bu turlar için iki fikir vereceğiz; ideal olarak ikisini de aynı yürüyüşte bir arada kullanabilirsiniz.

Fiziksel oyun oynamaktan hoşlanan birçok bebek yine de her oyun seansından çabuk sıkılır ve size ya da oyuncaklarına sinirlenir. Bebeğiniz bunu yapıyorsa bu bıkkınlık anları onları tura çıkarmak için mükemmel bir zamandır. Evde tur yaparken her görüntüyü her sefer aynı sırayla ziyaret etmeye çalışın. Bebeğiniz bir sonra göreceği yeri tahmin etmekten hoşlanacaktır. Kısa sürede gözlerini bir sonraki durağa çevirdiğini fark edebilirsiniz.