Bebekle iletişim bebekle konuşmak bebeklerde konuşma gelişimi bebeklerde dil gelişimi


1 aylıkken göz teması, 3 aylıkken konuşmaya cevap olarak gülümsemek, 4 aylıkken seslere ses çıkararak cevap vermek bebeğin ürettiği iletişim yöntemleridir. Ebeveynlerin vurgulama tarzlarını taklit etmeye çalışırlar.

3 aylıkken annelerine karşı daha fazla sesli karşılık verirler. Daha iyi motor koordinasyonu kazanınca, “ce-e” oyunu, güle güle için el sallama veya konuşmaları önce bir kişiye sonra diğerine bakarak takip etme gibi etkileşimler oluşur. Bebekler bakışı, etkileşimleri düzenlemek için kullanırlar. Etkileşimle ilgilendiklerinde ebeveyne bakar, yorulduklarında bakışlarım çevirirler. Ebeveynin işaret ettiği nesneye dikkatlerini çevirmek için ebeveynin bakışını takip ederler.

İletişim temel olarak mimiklerle, vücut diliyle ifade edilir. İlk kelimelerle ilişkilendirilen anlamlar erişkin sözlüğündeki anlamlarla aynı değildir. Önceleri anlama, ortamdaki nesnelerle ve durumlarla sınırlıdır. 18. aydan itibaren bebek, ortamda olmayan nesne ve durumlarla ilgili konuşmaları da anlamaya başlar. 15-16 aylıkken çocuk kendi vücut parçalarını istek üzerine gösterebilir. 20 aylıkken oyuncak bebek veya başka biri üzerinde vücut parçalarını gösterebilir.