Bebeklerde ruh sağlığı bebek psikolojisi bebeklerde psikoloji bebek psikolojisini etkileyen faktörler bebeklerde ruh sağlığını etkileyen faktörler


Zihinsel, bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimde olumsuz etkileri olabilen çok sayıda tıbbi neden vardır. Gebelik öncesi dönemdeki riskler arasında kalıtsal hastalıklar, ebeveynin yaşının 18′ den küçük ya da 35’ten büyük olması, akraba evliliği sayılabilir.

Gebelik dönemindeki risk faktörleri arasında anne adayının tıbbi hastalıkları (örn. şeker hastalığı, yüksek tansiyon), depresyonu, sigara ya da alkol kullanımı, çoğul gebelik ve diğer riskli gebelik etkenleri akla gelebilir.

Gebelik sonrası dönemdeki riskler arasında da doğumun zor ve travmatik geçmesi, doğum sırasında bebeğin solunum sıkıntısı yaşaması, erken doğuma bağlı sorunlar, çocukta var olan enfeksiyon hastalıkları (örn. menenjit, ensefalit veya beyin iltihabı (örn. toksoplazma, CMV, kızamıkçık), metabolik hastalıklar (örn. Tay-Sadıs, fenilketonüri), genetik hastalıklar (örn. Down sendromu, Angelman sendromu), nörolojik (örn. serebral palsi, epilepsi), sistemik hastalıklar (örn. romatolojik hastalıklar, kistik fibroz) ve toksik etkenler (örn. kurşun, cıva) sayılabilir.